“BAĞIMLI OLMA SPORCU OL”

Madde bağımlısı olan gençler 15 Nisan’dan itibaren sportif faaliyetlerle hayata tutunmaya başlayacaklar
“BAĞIMLI OLMA SPORCU OL”

Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının öncülüğünde madde bağımlılığının önüne geçilmesi amacıyla risk gurubunda yer alan 15 ilde başlatılacak olan çalışmalar 15 Nisan’da başlayacak. Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, saha çalışmalarında antrenörler ile gençlik liderlerinin aktif şekilde rol üstleneceğine dikkat çekti.

RİSKLİ İLLER TUİK VERİLERİNE GÖRE BELİRLENDİ

Gençlik  ve Spor Bakanlığı, madde kullanımının en yoğun olduğu 15 büyük ilde gerçekleştirilecek çalışma için 27-28 Mart tarihlerinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlerini Ankara'da toplayarak çalışmanın detaylarını masaya yatırdı. Yapılan çalışmaların ardından risk gurubunda yer alan illerde çalışmalara 15 Nisan’da başlanacak. Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, riskli iller arasında yer alan Gaziantep’te de madde bağımlısı gençlerin sportif faaliyetlerle yaşama yeniden tutunmaları için ellerinden gelen tüm çalışmaları yapacaklarını anlattı. 15 Nisan’da başlayacak çalışmalar kapsamında ilk olarak antrenörlerin ve gençlik liderlerinin saha çalışmaları öncesi eğitimlerden geçeceğini kaydeden Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir sözlerini şu şekilde sürdürdü;“TUİK verilerine göre madde kullanımında 15 il riskli olarak görüldü. Bu iller arasında şehrimizde yer alıyor. 15 Nisan’da başlayacak olan çalışmalar çerçevesinde saha çalışmalarında Gaziantep Valiliğimiz başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü, yerel yönetimler etkin şekilde çalışma sürdürecekler. Saha çalışmalarının ardından tespit edilen madde bağımlısı gençlerimizi daha sonra sportif faaliyetlerle yeniden yaşama bağlamış olacağız.”

BAKANLIKTA YAPILAN TOPLANTIDA NELER MASAYA YATIRILDI?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda, bağımlılıkla mücadele konusunda yüksek riskli 15 büyük şehiri mercek altına aldı. Bakanlığın belirlediği yüksek riskli iller şu şekilde; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Ordu, Samsun, Şanlıurfa ve Van. Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın yayımladığı ‘2017 Türkiye Uyuşturucu Raporu’na göre ise Türkiye genelinde 2016 yılında toplam 81 bin 222 uyuşturucu olayı meydana geldi. Bu olaylarda 100 bin şüpheli yakalandı. Rapora göre uyuşturucu olaylarında 5.585 kg eroin maddesi, 845 kilo kokain, 146 ton esrar, 3 milyon 783 bin 737 adet ecstasy,  12 milyon 918 bin 309 adet captagon,  251 kilogram metamfetamin ile  626 kg sentetik kannabinoid  uyuşturucu madde ele geçirildi.

BAĞIMLILIKLA ÜLKE GENELİNDE MÜCADELE EDİLECEK

Gençlik ve Spor Bakanlığı, çocukların ve gençlerin suça sürüklenmesini önleme ve engelleme ile konuya ilişkin farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Ankara’da iki gün süren toplantıda bağımlılık ile mücadelede sporun, farkındalık eğitimlerinin, gençlik merkezlerindeki sanatsal, sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetlerin aktif rol almasının amaçlanarak bu mücadelenin öncelikle 18 il başta olmak üzere ülke genelinde hayata geçirilmesi hedeflendi. Toplantıda, belirlenen strateji ve politikalar doğrultusunda önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek olan program ve projelerle ilişkin bir takvim de hazırlandı.

2017  UYUŞTURUCU RAPORUNDAN "5,5 TON EROİN,146 TON ESRAR, 13 MİLYON KAPTAGON"

İçişleri  Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın “2017 Türkiye Uyuşturucu Raporu”  raporunda yer alan rakamlarda yılda ortalama 22 bin kişinin tedavi için Alo 191 hattını aradığı da belirtiliyor. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM),  ”Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı Protokolüne bağlı olarak hazırlanıyor ve hizmete sunuyor. 2016-2017 öğretim yılı sonu itibari ile ulaşılan öğrenci sayısı 9 milyon 205 bin 302, veli sayısı ise 2 milyon 070 bin 427, öğretmen sayısı ise 612 bin 654.  2015–2016 eğitim öğretim döneminde okullarda 1 milyon 84 bin 618 adet broşür ve 21 bin 68 adet afiş dağıtımı yapıldı. TBM kapsamında oluşturulan www.tbm.org.tr sitesi ise 2015–2016 eğitim-öğretim yılı içerisinde 216 bin 128 kişiye hizmet verdi.

Adalet Bakanlığı bünyesinde denetimli serbestlik çalışmaları kapsamında 2014-2016 yılları arasında uyuşturucu bağımlısı ve hakkında tedavi ve denetimli serbestlik kararı verilmiş yükümlüler hakkında uygulanan kişilere yönelik 493 bin 164 bireysel görüşme, 29 bin 947 kişiye yönelik grup çalışması ve 299 bin 225 kişiye yönelik ise seminer faaliyetleri düzenledi. 2013 yılından bu yana merkezlerde çocuklarla çalışan psikolog ve sosyal çalışmacılara eğitim de veriliyor. 2016 yılı içinde 611 çocuk bu programdan yararlandı. Ceza infaz kurumundaki ruh sağlığı sorunları yaşayan hükümlü ve tutuklular içinse “Ceza İnfaz Kurumlarında Ruh Sağlığı ve Bağımlılık Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi” geliştirildi.

KURULAN ALO 191 HATTI YARAYA PARMAK BASTI

7 gün 24 saat hizmet sunan ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, 8 Temmuz 2015 yılında faaliyete başladı.  Yoğun eğitim programından başarıyla geçen personellerle hizmet veren ALO 191 hattında şu an 106 personel bulunuyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
30.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin