Bülent Yılmaz’dan Tüketici Hakları Konferansı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek Yüksekokulu’nda Tüketiciyi Koruma Haftası ve...
Bülent Yılmaz’dan Tüketici Hakları Konferansı

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek Yüksekokulu’nda Tüketiciyi Koruma Haftası ve 15 Mart Dünya Tüketici Hakları günü kapsamında Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz tarafından “Tüketici Hakları” konferansı verildi.

Konferans Oğuzeli MYO Hukuk Bölümü Adalet Programı Öğretim Görevlisi Ali Balkan tarafından yürütülen Gençlerde Tüketici Hakları Bilincinin Geliştirilmesi temalı toplumsal duyarlılık projesi kapsamında Oğuzeli MYO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tüketici hakları konusunda eğitimin önemli bir yer işgal ettiğini kaydeden Bülent Yılmaz, tamamen gönüllük esası ile tüketici hakları konusunda eğitimler verdiklerini bunun yanı sıra tüketicilerin hak arama faaliyetinde kendilerine yardımcı olduklarını belirterek 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nü kutladı. 6502 Sayılı tüketici kanunun ve ilgili yönetmeliklerin tüketiciye birçok hak sağlamasına rağmen bu hakların etkin bir şekilde kullanılamadığını, bunda bilgi ve bilinç eksikliğinin önemli bir rol oynadığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Satın alınan bir mal veya hizmet ayıplı veya kusurluysa tüketicinin bu durumda seçimlik haklara sahiptir. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkân varsa satılanın ayıpsız ürün ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Bunlar seçimlik haktır yani tüketici istediğini kullanabilir. Yüz yüze satışlarda üründe bir kusur yoksa iade hakkı da yoktur. Fakat üründe bir kusur varsa 30 gün içinde geri verilebilir. Elektronik satışlarda 14 günlük bir cayma hakkı vardır. Aynı sure tüketici kredilerinde de vardır. Tüketici yaptığı işlemlere ait belgeleri mutlaka saklamalıdır. Aksi durumda birçok hakikat faydalanamaz veya ispat sorunu yaşar.”

Tüketicilerin yaşadıkları sorunlarda önce satıcıya başvurmalarını eğer bu şekilde çözemezlerse valilik ve kaymakamlık bünyesinde kurulan tüketici hakem heyetine başvurmaları gerektiğini vurgulayan Yılmaz, tüketici mahkemesine yapılan başvuruda harç alınmadığını bunun önemli bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi. Tüketici haklarında hak arama bilincinin çok önemli olduğunu aktaran Yılmaz, bu konuda eğitimli insanların öncü olması gerektiğinin altını çizdi. Konferans, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.

Tüketici haklarının insan hakları ve evrensel olduğunu belirten Öğr. Gör. Balkan, tüketici hakları kavramının çokça kullanılan bir kavram olmasına rağmen pek az bilgi sahibi olunan genellikle bir uyuşmazlık yaşandığı zaman akla gelen bir kavram olduğunu söyledi. Öğr. Gör. Balkan, “Hukuk sadece uyuşmazlık meydana geldiğinde dava açmak değildir. Tüketici ve satıcı haklarının bilinci ile hareket ettiği zaman uyuşmazlıklar azalacak. Bunun yolu ise eğitimden geçer. Bu projenin amacı, üniversite öğrencilerinin tüketici hakları konusunda bilgi düzeyinin arttırılması suretiyle tüketici haklarının kullanılması hususunda farkındalık yaratmak ve hukuksal temelli bilinç düzeyini yükseltmek. Bu çerçevede bir sivil toplum kuruluşu bakışı ile bir konferans düzenledik” diye konuştu.

YAŞAM
Haber Merkezi
13.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin