KIRMIZI-SİYAH TEPKİ!

Kulübün kapatılması tüzük maddesine takılınca Gaziantepspor yönetimi, futbolcuları ve taraftarları eylem düzenledi
KIRMIZI-SİYAH TEPKİ!

Gaziantepspor yönetimi 15 Temmuz Demokrasi Meydanında taraftarların katıldığı mini bir miting düzenledi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen mitinge takım oyuncuları da katıldı. Miting alanında bir taraftar, “Gastronomi kentinde futbolcularımız aç” afişi taşıdı. Eylem sırasında kendisine yönelik tepkilere dayanamayan Kulüp Başkanı Huzeyfe Durmaz, aracına binerek alanı terk etti. Meydanı boşaltmak istemeyen taraftarları ise Çevik Kuvvet Müdürlüğü polisleri alandan uzaklaştırdı.

GAZİANTEPSPOR KULÜBÜ KAPANACAK MI?

15 Temmuz Demokrasi Meydanında kulüp yönetiminin çağrısıyla toplanan yüzlerce taraftar sloganlar atarak kulübe destek verilmesini ve kapatılmamasını istediler. Polis ekipleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanının çevresinde olası bir taşkınlığa karşı olağanüstü güvenlik tedbirleri aldı. Taraftarlar kulübün kapatılmamasını ve kentin ileri gelenlerinin kulübe destek vermesini istedi. Yeni yıl mesajı ile kulübün faaliyetlerini durdurulacağını duyuran Gaziantepspor'da, kulübün anahtarının Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'ya teslim edileceği açıklanmıştı. Kararın tüzük engeline takılması üzerine ise Gaziantepspor Kulüp Başkanı Huzeyfe Durmaz, yönetim kurulu üyeleri, Elyesa Süme kaptanlığındaki takım futbolcuları ve taraftarlar 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya geldiler. Başkan Durmaz ve takım kaptanı Elyesa Süme, şehrin yöneticilerine ve tüm Gazianteplilere çağrıda bulunarak, destek istedi. Huzeyfe Durmaz, Gaziantespor'un 113 milyon TL'lik borcunun kapatılması için destek kampanyası başlatılacağını, para bulunamazsa faaliyetlerin durdurulması konusunun yeniden gündeme geleceğini duyurdu.

TARAFTARLARIN VALİLİK BİNASINA YÜRÜMESİ ENGELLENDİ

Gaziantep Valiliğine yürümek isteyen taraftarlar polis ekipleri tarafından engellendi. Kulübün kapatılacağına ilişkin haberlere sinirlenen çok sayıda Gaziantepsporlu taraftarlar kulüp başkanı Huzeyfe Durmaz’a tepki göstererek alınan bu karardan geri dönülmesi istendi. Gelen tepkilere daha fazla dayanamayan Gaziantepspor Kulübü Başkanı Huzeyfe Durmaz, 15 Temmuz Demokrasi Meydanının hemen yanında bekleyen aracına binerek bölgeyi terk etti. Durmaz’ın alandan ayrılmasına daha da sinirlenen taraftarlar Gaziantep Valiliğine doğru yürümek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri valilik binası çevresinde önlem aldılar. Daha sonra devreye giren Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri taraftarları kontrollü bir şekilde 15 Temmuz Demokrasi Meydanından uzaklaştırdılar.

GAZİANTEPSPOR KULÜBÜNDEN NASIL BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞTI?

Gaziantepspor Kulübünün resmi web sitesinden yayınlanan yeni yıl mesajında şu ifadelere yer verilmiş;

“Tam 49 Yıl önce dönemin Belediye Başkanı Abdulkadir Batur başkanlığında 58 kurucu üye ile 24 Nisan 1969 yılında kuruldu GAZİANTEPSPOR. Dünya'da örnek gösterilen bir kahramanlık destanı olan Gaziantep Savunmasında can pahasına kenti düşmana teslim etmeyen 6317 şehidin anısına matem rengi olan Siyah ve Şehitlerimizin kanını simgeleyen Kırmızı benimsenerek, renkleri Kırmızı-Siyah oldu bu koca çınarın. Gaziantepspor sadece Türkiye genelinde Gaziantep Şehrinin tanıtımını yapmadı, Dünya genelinde tanıtımına önemli bir katkı sağlamıştır. Kentimizin ve ülkemizin tanıtımına bunca katkı sağlayan, Türk futboluna kazandırdığı futbolcular ile sporseverlerin gönlünde ve Türk futbol tarihinde önemli bir yere sahip olan, böylesine büyük işler başaran bir futbol takımının yok olmasına göz yumulmaktadır. Bizler Gaziantepspor Başkanı, Yönetimi, Futbolcuları ve Personeli olarak, yaşaması ve yaşatılması için onurlu bir mücadele verdik. Tüm çabalarımıza, mücadelemize rağmen yalnız bırakıldık. Ne Bakanları, Ne Valisi, Ne Belediye Başkanları, Ne Milletvekilleri, Ne Sanayici, Ne Esnafı, Nede bu şehirde yaşayan insanlarımız maçlarımıza gelerek sahip çıktı bizlere. En çok da buna üzüldük! Bizler 16-17-18 yaşında bu mücadeleyi vermeye çalışan futbolcular olarak tüm GAZİANTEP HALKINDAN ÖZÜR dileriz. Direndik ama kazanamadık! Yüreğimizi ortaya koyduk! Ama olmadı. Ne yaptıysak sahip çıkılmadı biz gençlere. Bizlere sahip çıkmaya gücü yetmedi marka şehrimiz Gaziantep’in. Kazanan çoktur, tarihin yazamayacağı kadar çok. Ama “direnmek”, herkesin harcı değildir. Kazanmak için güçlü olmak yetebilir; ama direnmek çok daha fazlasını ister. Direnmek, yürek ister, sabır ister ve en önemlisi haklı olmayı gerektirir. Bu yüzden tarih, güçlüyü ve kazananı değil; direneni yazar. Direnmek, çok daha büyük bir iştir kazanmaktan ve bunu en iyi bu toprak bilir. Çünkü savaşı Fransız kazanmıştı; ama tarih direneni yani Antep’i yazar. Bu yüzden, bir direnç madalyası olarak adında “Gazi” unvanını taşır bu şehir ve bu şehrin takımı. Geçmişin çöplüğü nice güçlüyle ve kazananla doludur. Ama tarihin onurlu sayfaları direnenlere ve dayananlara ayrılmıştır. 

“TEŞEKKÜRLER KOCA ÇINAR’IN KURUCU ÜYELERİ”

Abdulkadir BATUR, Sani KONUKOĞLU, Beşir BAYRAM, Fevzi EROĞLU, Cevdet DAİ, Enver BÜYÜKBEŞE, Mesut ELBEYLİ, Sakıp ÖZTÜZÜN, Halit KOÇAK, Esat EKİCİ, Mahmut BÜYÜKBEŞE, M.Ali BUDAK, Şevket OLCAY, Erdem OCAK, Rahmi GEMİCİ, Vahap ÇEPE, Hakkı İŞBİLİR, Hayri TÜTÜNCÜLER, M.Ali ÇELİK, Ferruh AKAR, Mehmet KIRCIOĞLU, Kamil ÖĞÜT, Cengiz KINAY, Kamil AFAT, Ali BÜTÜK, M. Reşat ZORBAŞ, Mehmet ÖZBOYA, Aydın GENCER, Affan YEKE, Kemal ALTAŞ, Cevdet EREN, Yaşar ERKENT, M.Hanifi ÖCÜK, Mehmet KAYA, İsmail KORAL, Mehmet ŞENKAYA, Ahmet GÜMÜŞ, Hüseyin ATMACA, Mustafa GÜRKAN, Mehmet KÜLTE, Sabri ÇULLUOĞLU, Cabbar BAYSAL, M. Zihni GÜNEŞ, Mehmet KAHVECİ, Sadık SEVİMLİ, Mehmet ÖZÜZÜMCÜ, Sami BAYAZIT, Şahap GÜNEYLİGİL, Mahmut ALTAY, Muhsin ÖZTÜFEKÇİ, Ahmet KORAL, Celal ERSOY, İhsan GÜZEL, Orhan SEVİNÇ, Fevzi GÖZÜKARA, Ahmet ALATAŞ, Dr. Rauf YILMAZER, Yavuz CENANİ.

49 Yıl önce Sizler KURDUNUZ, BÜYÜTTÜNÜZ, EMEK VERDİNİZ bu koca ÇINARA. 50. Yılında TORUNLARINIZ kapatıyor, kapanmasına göz yumuyor. Bizleri Affedin! Mekânlarınız CENNET, Ruhlarınız ŞAD olsun. MİNNETTARIZ. Gaziantepspor Futbolcuları ve Personeli”

GÜNDEM
Bülent Öner
2.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin