İNTİHARIN SEBEBİ MOBBİNG UYGULAMASI MI?

Geçtiğimiz günlerde intihar eden Türkçe Öğretmeni Sadet Harmancı eğitim camiasını yasa boğdu.
İNTİHARIN SEBEBİ MOBBİNG UYGULAMASI MI?

Beylerbeyi İmam Hatip Ortaokulu’nda sözleşmeli olarak görev yapan Türkçe Öğretmeni Sadet Harmancı, genç yaşta intihar ederek yaşamına son verdi. Tüm sırlarıyla birlikte yaşamını sonlandıran Sadet öğretmen için eğitim sendikaları ayağa kalktı. Sözleşmeli öğretmenlerin derhal kadroya alınmasını talep eden eğitim sendikaları Sadet öğretmenin acısının unutulmayacağına dikkat çektiler. KESK Eğitim-Sen ile Türk Eğitim-Sen benzer açıklamalarıyla yaşanan bu üzücü olaya dikkat çektiler.

KESK VE TÜRKİYE KAMU-SEN’DEN BENZER AÇIKLAMALAR YAPILDI.

KESK Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz düzenlediği basın toplantısında, “2 ay önce göreve başladığı öğrenilen Saadet öğretmenin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda maruz kaldığı mobbingle baş edemediği için intihar ettiğini ifade etmesi,  incelenmesi ve üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir durum. Çünkü bunun aynı zamanda yüz bine yakın sözleşmeli öğretmenin yaşadığı sorun olduğuna dikkat çekmek istiyoruz” dedi. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan ise, “Sendika olarak yıllardır karşı çıktığımız Sözleşmeli öğretmenlik meselesi tekrar ele alınmalı ve tüm öğretmenler derhal kadrolu olmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik, başlı başına bir stres kaynağı ve her yönüyle hayatı kısıtlayan, yaşanmaz hale getiren bir mobbing uygulaması ve sebebidir” diye konuştu.

“MEKANIN CENNET OLSUN SADET ÖĞRETMEN”

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, ““Şehitkamil İlçemize bağlı Beylerbeyi İmam Hatip Ortaokulu'nda görev yapan Sadet Harmancı öğretmenimiz sosyal medyaya bıraktığı mesajla canına kıyarak aramızdan ayrılmıştır. Üzüntülüyüz” dedi. Avan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Sadet öğretmenimize Yüce Allah'tan rahmet, ailesine, çalışma arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm meslektaşlarıma baş sağlığı ve sabır diliyorum. Hepimizi derinden üzen Sadet öğretmenimizin vefatıyla ilgili tüm bilinmeyenler derhal ortaya çıkarılmalıdır. Konuyla ilgili araştırma ve takibimiz devam etmektedir. Sendika olarak yıllardır karşı çıktığımız Sözleşmeli öğretmenlik meselesi tekrar ele alınmalı ve tüm öğretmenler derhal kadrolu olmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik, başlı başına bir stres kaynağı ve her yönüyle hayatı kısıtlayan, yaşanmaz hale getiren bir mobbing uygulaması ve sebebidir. Ruhun şad, mekanın cennet olsun Sadet öğretmen.”

“BEN YAPAMADIM MOBBİNGE UĞRAMAKTAN”

“Şehitkamil İlçesi Beylerbeyi İmam Hatip Ortaokulu Türkçe öğretmeni Saadet H. (25), 6 katlı apartmanın terasından dün atlayarak yaşamına son verdi. Saadet H.'nin intihar etmeden önce sosyal medya hesabından, “Ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah'a emanetsiniz canım öğrencilerim” ve “her gün pamuk ipliğine bağlısını sözünden usandığını” belirttiğini görmekteyiz” şeklinde sözlerine başlayan KESK Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz sözlerine daha sonra şu şekilde devam etti;
“Saadet öğretmenin, mobbinge uğramasının ve ‘her gün yaşamının pamuk ipliğine bağlı olduğunun”  belirtmiş olması,  esasında sözleşmeli öğretmenliğin ya da güvencesiz çalıştırmanın zorluklarının açık göstergesidir. Öğretmenlik mesleği ve kamu hizmeti hiçbir iş kolunda güvencesiz, geçici zamanlı istihdam biçimi olmaması gerektiğini defalarca söyledik. Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik kamu hizmetinin doğasına aykırı. Kendi geleceğiyle ilgili aidiyet duygusunun oluşmadığı bir durumda ortaya böyle olumsuz şeyler çıkacaktır. Eğitim yöneticilerinin özellikle sözleşmeli ve güvencesiz çalışanlara karşı yaklaşımlarının,  baskı, mobbig, ayrımcı yaklaşımlar,  çalışma yaşamında angarya olduğunu biliyoruz. Yine eğitim yöneticilerinin özellikle sözleşmeli ve güvencesiz üzerinde keyfiyetlerinin hep gelişebileceğini hep belirttik.  Bir öğretmen, “güvencesiz olduğunun” kendisine bir biçimde hatırlatıldığını belirtiyor. Bize bıraktığı mesaj sorunun büyüklüğünü ifade ediyor. Yüz bine yakın sözleşmeli öğretmenimizin yaşadığı bir mesele bu. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşamış olduğu ruh halini ifade ediyor. Düşünün sözleşmelisiniz ve her gün bunu yeniden yaşıyorsunuz. Bir ay sonra bir yıl sonra aynı işe devam edip etmeyeceğiniz belli değil. Gelecekte çalışıp, çalışmayacağınız eğitim yöneticilerinin keyfiyetine bırakılmış durumda. Bir öğretmen için kabul edilebilir değil.”

“ARTIK YETER”

“Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım” cümlesiyle sözleşmeli çalıştırılan bir arkadaşımızı kaybettik. Hukuksuzca ihraç edildiği, ataması yapılmadığı, güvencesiz çalıştırıldığı, borçlarını ödeyemediği için birer birer kaybediyoruz arkadaşlarımızı! Artık yeter!” diye sözlerini sürdüren KESK Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz daha sonra şu şekilde konuştu;
“Sözleşmeli, ücretli, kamuda, özelde güvencesiz çalıştırma öğretmenler için mutsuzluk üretiyor. Saadet öğretmen mesajında “Okul eğitim idare -öğretmen ortamında iş birliğinde başlar öğretmenlerini anlasınlar, mutlu eğitim öğretmeni sevmekle başlar .” diyor. Saadet öğretmenin, mutlu öğretmen talebi, tüm öğretmenlerin talebidir. Mutsuz öğretmenler ülkesi olmayacağız, umutlarımıza, haklarımıza, iş güvencemize, demokratik ve insanca çalışma koşullarımıza sahip çıkacağız, vazgeçmeyeceğiz. Başta MEB ve Gaziantep Valiliği’nin yapacağı idari ve adli soruşturmaların tüm detayları ile bağımsız, objektif, hakkaniyet ölçülerinde yapılması ile ancak bu tür vakaların bir daha yaşanmasının önüne geçebilir. Hepimiz sürecin takipçisi olacağız. Bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz. Çözüm örgütlü olmakta, yan yana dayanışma içerisinde olmaktan geçiyor. Tüm eğitim ve bilim çalışanlarının hep birlikte haklarına, iş güvencelerine ve geleceklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
12.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin