SİNSİ ÖLÜME DİKKAT!

Karbonmonoksit zehirlenmesinden her yıl onlarca vatandaş yaşamını yitiriyor
SİNSİ ÖLÜME DİKKAT!

Havaların soğumasıyla etkili olan sinsi düşman karbonmonoksit zehirlenmesi gündeme geldi. Gaziantep’te Kayaönü Mahallesi’nde önceki gün bir kişi karbonmonoksit gazından zehirlenerek yaşamını yitirdi. Yetkililer karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardılar. Yetkililer karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin sersemlik, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çektiler.

GEÇTİĞİMİZ YIL ONLARCA VATANDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ

Temiz Hava Projesi kapsamında Gaziantep’te birçok mahallede kömür yakılması yasaklandı. Fakat özellikle kenar mahallelerde yakacak olarak kömür tercih ediliyor. Kömür yakılan evlerde ise mutlaka karbonmonoksit dedektörünün bulunması gerekiyor. Yerel yönetimler dedektörleri ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıyor ama buna rağmen henüz dedektör almamış binlerce hane bulunuyor. Geçtiğimiz yıl onlarca kişinin yaşamını yitirdiği karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı yetkililer vatandaşları uyarıyor. Olası zehirlenme vakalarında anında tıbbi müdahalenin şart olduğuna dikkat çeken yetkililer ailelerin sobadaki kömür bitene kadar altını kapatmamaları konusunda uyarıyorlar.

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNDEN NASIL KORUNMALIYIZ?

Yetkililer açıklamalarda karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı ailelerin oldukça dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar. Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı korunma yollarını yetkililer şu şekilde dile getirdiler;

“Karbonmonoksit zehirlenmeleri basit birtakım önlemlerin alınmasıyla önlenebilen bir zehirlenme türüdür. Evlerimizdeki ısıtma sistemlerinin ve bacaların bakımları mutlaka uzman kişilere düzenli olarak yaptırılmalı. Ev içi ve garaj gibi kapalı alanlarda, bacasız ısıtma araçları kesinlikle kullanılmamalı. Gazlı katalitik sobalarla ısıtılan odalarda bu sobalar söndürülmeden uyunmamalı. Banyo içinde şofben bulundurulmamalı. Kapalı garajlarda çalışır durumda bulunan arabalarla birlikte durulmamalı. Ağır trafikte ve özellikle de tünellerde araba camları kapalı halde tutulmalı. Havalanması kötü olan yerlerde petrol ürünleri ile çalışan ve bu nedenle karbonmonoksit üretme ihtimali olan cihazların kullanımı yasaklanmalı. Karbonmonoksit zehirlenmesi açısından riskli iş yerlerinde çalışanlar, karbonmonoksit zehirlenmesi oluşturan kaynaklar ve durumlar hakkında eğitilmeli ve iş yerlerine karbonmonoksit dedektörlerinin yerleştirilmesi sağlanmalı. Özellikle rüzgarlı havalarda evlerdeki sobalar yanar durumda bırakılmamalı.”

HABER: AYSU YIKMIŞ

YAŞAM
Haber Merkezi
29.11.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin