1 KİLO ETE 1 GÜN ÇALIŞ

Dolar 5.300’ü gördü ama fiyatlar düşmüyor
1 KİLO ETE 1 GÜN ÇALIŞ

Et tüketiminin yeniden gündeme gelmesi ve fiyatlarındaki yükseklik beraberinde birden çok soruyu da akıllara soktu.

Başlarda piyasadaki fiyat artışlarına neden olarak doların 7 lira seviyesini görmesi öne sürülürken doların düşmesine rağmen beyaz ve kırmızı et fiyatlarının aynı yüksek seviyede gitmesi tepkilere neden oluyor.

Besiciler et fiyatlarının yüksekliğine şu an dişi koyun kesiminin yasaklanmış olmasını neden gösterirken, hayvan üretiminin az olmasından da kaynaklandığını gizlemiyorlar. Fakat nedeni ne olursa olsun fiyatların aşırı yüksekliği tüketiciyi doğrudan etkiliyor.

Kasaplarda bir kilosu 55 liradan satılan kıyma asgari ücretlinin aya oranla bir günlük yevmiyesi olan sekiz saatlik emeğinin karşılığına tekabül ediyor. Yani asgari ücretli biri evine bir kilo kıyma almak için bir gün çalışacak.

VATANDAŞ DERTLİ

Doların düşmesine rağmen birçok ürünlerde fiyatların hala sabit olarak durduğunu ve alıp tüketmeye maddi güçlerinin yetmediğini belirten vatandaş, “hükümet fiyatların düşürülmesi için gerekli uyarıları yapıyor, hatta geçtiğimiz günlerde bazı ürünlerde ÖTV’yi de kaldırarak desteğini sundu. Ancak günlük tüketim maddelerinde piyasaya yansıdığını görmüyoruz. Herkes bildiğini okuyor ve fiyatlarda indirime gitmiyorlar” şeklinde tepkisini belirtiyor.

SÜZME KEBAPLIK 75 TL

Şehrimizdeki asri kasaplardaki fiyatlar ise ortalama aynı düzeyde seyrediyor. Kıyma 50, parça et 60, süzme yağsız kebaplık et 75 liradan tüketiciye sunuluyor.

Tavuk fiyatlarının da normalden yüksek olması dikkat çekiyor. Tüm tavuğun kilogramı 7.50 liradan, tavuk but 9 liradan, tavuk göğüs ise 17 liradan satılıyor.

KIRMIZI ET             KİLO FİYATI
KOYUN KIYMA            50.-TL
KOYUN YEMEKLİK PARÇA    60.-TL
KOYUN KEBAPLIK SÜZME    75.-TL
KOYUN CİĞER             52.-TL

BEYAZ ET             KİLO FİYATI
TÜM TAVUK             7.-TL
TAVUK BUT            9.-TL
TAVUK CİĞER            7.-TL
TAVUK BONFİLE        17.-TL    
BALIK (HAMSİ)            12.-TL

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.11.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin