2 bin 287 taksi var

2 bin 287 taksi var

Gaziantep Şoförler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, şehirde 2 bin 287 taksinin çalıştığını dile getirdi. Akdoğan taksi sayısının yüksek olmasından dolayı taşıma ücretlerinin uygun olduğuna dikkat çekti.

Sayısı 2 bin 287 olan ticari taksilerin Gaziantep fazlasıyla yeterli olduğunu ve sayının yüksel olmasından dolayı da fiyatların diğer illere oranla daha düşük tutulduğunu ifade eten Akdoğan, “Gaziantep’te 2 bin 287 tane taksimiz var. Bu araçlarımızın yaklaşık 2 bini aktif olarak sahada çalışıyor. Gaziantep için taksi sayımız fazlasıyla yeterlidir. Sayımızın çok olmasından dolayı da fiyatlarımız zaten toplu taşıma araçlarından daha uygun rakamlarda” açıklamalarına yer verdi.

Ticari araçlara verilen ÖTV indirimi ile Gaziantep’te şu ana kadar 500 aracın yenilendiğini ve sırada bekleyen 2 bin aracın daha olduğunu belirten Akdoğan, “ÖTV indirimi federasyonumuzun uzun süredir üzerinde durduğu ve sonunda başardığı bir husustu. Geç kalınmış olsa da yerinde bir uygulamadır. Türkiye genelinde ticari taksilerde bir devrim olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de eski ticari araç kalmadı. Üç yıl araç değiştirme süreci verildi. Üç yıla kadar tahmin ediyorum piyasada eski araç da kalmayacaktır. Hem esnaflarımız için hem de vatandaşlarımız için çok önemli bir karar. Gaziantep’te şu ana kadar yaklaşık 500 ticari aracımız değişerek modernleşti. Değişim bekleyen de 2 bin aracımız var” açıklamalarında bulundu.

“ESNAFIN SORUNLARINA ÇÖZÜM BULUYORUZ”

ÖTV’siz ticari araçlar ile vatandaşa daha kaliteli hizmet sunulacağını ve üç yıllık süreç sonunda isterse esnafın indirimli aldığı aracını satabileceğine değinen Akdoğan, “Esnaflarımıza verilen ÖTV’siz değişim sürecinde esnaflarımız üç yıl boyunca aracını satamayacak. Bu süre içinde aracını satan esnaf kendisine verilen indirim bedelini tekrardan ödemek zorunda kalacak. Üç yıllık süre sonunda ucuza aldığı aracını esnafımız normal otomobil fiyatından da satabilecek” şeklinde konuştu. Hükümet tarafından ticari araçlara getirilen ÖTV indiriminin döviz artışları ile tekrar alındığını açıklayan Akdoğan, “Ticari araçların ÖTV indirimine verilen oran kadar da döviz kaynaklı artışlar yaşandı. Dövizde yaşanan bu artış ucuz yollu araç almanın karşısında yine büyük bir engel oldu. Şimdi aracını yenileyecek olan 2 bin ticari araç sahibi arkadaşımız var Gaziantep’te. Bu arkadaşlarımız bir yandan ÖTV indirimi alırken diğer yandan yine döviz mağduru olacaklar” ifadelerine yer verdi.

TAKSİMETRELER 2 KİLOMETREYE KADAR 7 TL YAZACAK

Kısa mesafe taksi binişlerinde esnafların tepki gösterdiğini ve düzenlemenin iki kilometreye kadar 7 TL sonrasında ise düşük tarife ile yola devam edilerek taksimetrelerin düzenlendiğini söyleyen akdoğan, “Gaziantep’te taksilere zam olmayacak. İstanbul’da indi bindi uygulamasına geçildi ancak Gaziantep’te de daha güzel bir düzenleme yapıyoruz. Taksilerimiz iki kilometreye kadar 7 TL yazacak sonrasında taksimetre 2.60 TL açılış tarifesinden işlemeye devam edecek. Gaziantep Otomobilciler Odası olarak indi bindi fiyatı getirmedik” dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
22.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin