37 YILLIK HATA

37 yıl vatandaşın emekli maaşını her ay 1 lira fazla yatıran SGK vatandaş ölünce çocukları hakkında icra takibi başlattı
37 YILLIK HATA

36 yıl önce kaybettiği babasından annesi Besey Güneş’e kalan Bağ-Kur emeklilik maaşı her ay SGK tarafından 1 lira fazla yatırıldı. Fazla yatırılan paraları 37 yıl sonra iadesini isteyen SGK geçtiğimiz yıl vefat eden Besey Güneş’in çocuklarına icra takibi başlattı. İcra takibi karşısında şok olduklarını anlatan Nuri Güneş, 37 yıl boyunca fark edilmeyen bir hatadan dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

“BU TÜR HATALARIN BUNDAN SONRA YAPILMASININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Besey Güneş’in emekli maaşı kesildi. Kesilen emekli maaşının ardından hesap kontrollerinde ortaya çıkan yanlışlık Güneş ailesinin 2 bin liralık bir borçla icralık olmasına neden odu. Aile fertlerinden Nuri Güneş, “37 yıldır SGK babama, babamın vefatının ardından ise anneme bağlanan emekli maaşını her ay 1 lira fazladan yatırmış. 37 yılda 8 hükümet değişti, bu kadar af getirildi, bunca yıldır görülmeyen hata 37 yıl sonra nasıl görüldü anlamış değiliz. Şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu her ay fazladan yanlışlıkla yatırdığı 1 lirayı şimdi yasal faizleriyle birlikte geri talep ediyor. Toplamda rahmetli babam ve annemin maaşlarına yansıyan 2 bin liraya yakın alacağını talep eden Sosyal Güvenlik Kurumunun bu parasını yatıracağız. Ama Sosyal Güvenlik Kurumunun bu tür hataları bundan sonra yapmamasını temenni ediyoruz. Şimdi yatırılan emekli maaşında 1 lirayı çözebilmek oldukça güç” şeklinde konuştu.

7 KARDEŞ İCRA TEBLİGATI KARŞISINDA ŞOK OLDULAR

2 bin liralık alacak karşısında Güneş ailesi fertlerinin gayrimenkullerinin üzerine şerh koyduruldu. Aile fertlerinden Nuri Güneş, “Biz 7 kardeşiz ve bu parayı ödeyeceğiz. Ödeme planı hazırlanırken aile bireylerinin üzerine olan araç ve gayrimenkullerin üzerine şerh konuldu. Bizden kaynaklı olmayan bir hatanın bedelini bu şekilde bizler ödemek zorunda değiliz. Kısa süre içerisinde borcumuzu ödeyeceğiz. Ama borcu ödemek demek yapılan bu hatanın farklı şekillerde yenilenmesi anlamına gelmemeli. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu görevlileri daha dikkatli olmalılar” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
13.02.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin