5. BÜYÜK KENTİN OKULSUZ MAHALLESİ!

Gündüz nüfusu gece nüfusunun 20-25 katı
5. BÜYÜK KENTİN OKULSUZ MAHALLESİ!

Bu mahalle, şehrimizin en eski mahallelerinden biri. Sınırları içerisinde bulunan sadece bir okul da restorasyon yapılıp konak haline getirilince okulsuz kaldı. Bu mahallede ayrıca gece kulüpleri de kapatıldı.

Şehrimizin en işlek, en merkezi yerlerinden biri olan Şahinbey İlçesi Düğmeci mahallesi, ayrıca en eski yerleşim birimlerinden de birisi.

Kentsel dönüşüm ve yol yapma çalışmaları ile bölgede bulunan Dayı Ahmet Ağa İlkokulunun bir kısmı yol çalışmalarına katılıp, bina olarak kullanılan kısmı ise restore edilerek Dayı Ahmet Ağa Konağı haline getirildi.
 
Mahallede şu an okul bulunmuyor
 
Mevcut okulun konak, otopark ve yol olarak kullanılmasından sonra mahalledeki ilkokul çağındaki çocuklar Alleben Deresinin diğer kıyısında bulunan Münifpaşa okuluna gidiyor.

Mahalle Muhtarı Abidin Hösükler, üç mahalleye de okul istiyor
 
Düğmeci Mahallesi Muhtarı Abidin Hösükler, sadece kendi mahallesinde değil, Karagöz ve Seferpaşa mahallesinde de okul bulunmadığını, dolayısıyla üç mahalleye de hitap edebilecek bir okulun merkezi bir yere yapılması gerektiğini söyledi.
 
Abidin Hösükler’in muhtarlıkta 4. Dönemi
 
1999 seçimlerinde Düğmeci mahallesi ihtiyar heyetinde yer alarak mahalleyle daha iç içe gelen Hösükler, daha sonra muhtar olarak devam etti ve şu an 4. döneminde. Daha evvelden de mahallede ahşap işleri yaptığı atölyesi bulunan Hösükler, muhtarlıkla birlikte halen aynı işi yapıyor. Gerek esnaflığım gerekse muhtarlığım vesilesiyle halkla daha da iç içeyim diyen Hösükler, “Her iki işi de severek yapıyorum ve insanlara hizmet etmek beni mutlu ediyor.” dedi.
 
Belediyelerden memnunuz
 
Mahalleye gerekli olan hiçbir şey için bugüne kadar ne belediyelerden ne de vakıf ve resmi kurumlardan olumsuz bir cevap almadıklarını belirten Hösükler, “Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ve Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar mahallemi hizmetsiz bırakmadı. Ne zaman bir sorunla karşılaşsak hemen yardımcı oldular. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ile birlikte mahallemdeki tarihi ve kültürel değer taşıyan binaları restore edip turizme kazandırdık. Dayı Ahmet Ağa Konağı buna örnektir. Şu an bir başka çalışmamız var ve yakın bir süre içinde Karagöz, Şekeroğlu ve Düğmeci mahallelerine hizmet edecek olan bir sosyal tesis ve taziye evini de hizmete açacağız.” dedi.
 
Gece hayatının bitmesi mahalleye huzur getirdi
 
Mahallesinde önceden gazinoların faaliyet gösterdiğini fakat bunların kapanmasıyla geceleri daha sakin ve huzurlu bir hale gelindiğini de belirten Düğmeci Mahalle Muhtarı Abidin Hösükler, “İnsanlarımız şimdi daha rahat uyuyor, olası bir tatsız olayda da emniyet güçleri hemen yetişip müdahale ediyor ve olaylar büyümeden önleniyor” dedi.
 
Hüsükler ayrıca, mahallesindeki tüm enerji hatlarının yeraltına alındığını ve kabloların çirkin görüntüsünden kurtulduklarını da belirtti.
 
Gece ayrı, gündüz ayrı nüfusumuz var
 
Hösükler, mahallesinin işyeri yoğunluklu olduğunu ve bu nedenle ikamet eden kişi sayısının az olduğuna da işaret ederek “Mahallemizde pasajlar, iş hanları ve işyerleri yoğunluklu olarak bulunmakta. Bu nedenle yaklaşık 1200 nüfusumuz bulunmasına rağmen, bu rakam gündüzleri 20-25 kat daha fazla oluyor. Bir de bu işyerlerine gelen ziyaretçiler de eklenince, gündüz yoğunluğu rakamla ölçülebilecek gibi olmuyor. Mahallemizde sadece 475 seçmenimiz var. Yaklaşık 60 aile de Suriyeli mevcut. Suriyeli nüfusu da ekleyince 2000 civarı bir nüfus mahallemde ikamet ediyor. Fakir ve yardıma muhtaç 20 aileye Konukoğlu Vakfı ve Belediyeler ile Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından destek sağlıyorum.” dedi.

24 saat açık tutularak tüm şehre hizmet veren Gaziantep Valiliği “Şiddet İzleme Merkezi” de Düğmeci Mahallesi sınırları içinde bulunuyor.
 

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
28.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin