6 milyar dolarlık ihracata imza attık

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illeri için...
6 milyar dolarlık  ihracata imza attık

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illeri için 2016 yılı dış ticaret istatistikleri değerlendirildi.  Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; 2016 yılında Türkiye’nin ihracatı 143 milyar Dolar olarak gerçekleşirken ithalat 199 milyar Dolar olarak gerçekleşti.

İl düzeyinde geçici dış ticaret verilerine göre Gaziantep ihracat rakamı 2016 yılı için 6 milyar Dolar gerçekleşirken ithalat rakamı 5 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Gaziantep, 2016 yılında ihracatta ve ithalatta tüm iller içinde 6. sırada yer aldı. İhracatta ilk beş il sırasıyla İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara olurken ithalatta ise sıralama İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli olarak gerçekleşti.

2016 yılı on iki ayda Gaziantep’in toplam ihracat rakamı 6 milyar 433 milyon Dolar olarak gerçekleşirken on iki aylık ithalat 4 milyar 806 milyon Dolar oldu. Gaziantep, 2016’da en çok ihracatı Ağustos ayında gerçekleştirdi. Gaziantep’in 2016 yılı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Irak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Suriye, Suudi Arabistan ve İran oldu. Irak’a ihracat değeri 1 milyar 782 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki ABD’ye ihracat değeri 470 milyon Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu, Almanya, Çin ve ABD oldu. Suudi Arabistan’dan yapılan ithalat değeri 512 milyon Dolar değerinde olurken ikinci sıradaki Rusya Federasyonu’ndan yapılan ithalatın değeri 497 milyon Dolar oldu. Gaziantep’te 2016 yılında ihracatı en yüksek fasıl, halı olurken 2. Sırada hububat ürünleri izledi. İthalatı en yüksek fasıl ise plastikler ve mamulleri oldu.

ADIYAMAN 2016’DA 339 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİRD

İl düzeyinde geçici dış ticaret verilerine göre Adıyaman ihracat rakamı 2016 yılı için 339 milyon Dolar gerçekleşirken ithalat rakamı 52 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Adıyaman, 2016 yılında ihracatta 27, ithalatta tüm iller içinde 51. sırada yer aldı. Adıyaman, 2016’da en çok ihracatı Şubat ayında gerçekleştirdi.

Adıyaman’ın 2016 yılı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Polonya, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya ve Iran oldu. Polonya’ya ihracat değeri 114 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki Ukrayna’ya ihracat değeri 64 milyon Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla ABD, Türkmenistan, Çin, Burkina Faso ve Almanya oldu. ABD’den yapılan ithalat değeri 14 milyon Dolar değerinde olurken ikinci sıradaki Türkmenistan’dan yapılan ithalatın değeri 9 milyon Dolar oldu. Adıyaman’da 2016 yılında ihracatı en yüksek fasıl örme giyim eşyaları oldu. İthalatı en yüksek fasıl ise pamuk ve pamuklu mensucat oldu.

KİLİS’TEN 2016’DA 104 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Kilis ihracat rakamı 2016 yılı için 104 milyon Dolar gerçekleşirken ithalat rakamı 32 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Kilis, 2016 yılında ihracatta 49, ithalatta tüm iller içinde 63. sırada yer aldı. Kilis, 2016’da en çok ihracatı Ağustos ayında gerçekleştirdi.

Kilis’in 2016 yılı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Suriye, Kırgızistan, Irak, Ukrayna ve İran oldu. Suriye’ye ihracat değeri 20 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki Kırgızistan’a ihracat değeri 19 milyon Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla Suriye, Irak, Çin, Brezilya ve İtalya oldu. Suriye’den yapılan ithalat değeri 9 milyon Dolar değerinde olurken ikinci sıradaki Irak’tan yapılan ithalatın değeri 5 milyon Dolar oldu.

Kilis’te 2016 yılında ihracatı en yüksek fasıl örme giyim eşyaları oldu. İthalatı en yüksek fasıl ise pamuk ve pamuklu mensucat oldu.

GÜNDEM
Haber Merkezi
28.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin