800 İHBAR GELDİ

Sağanak yağışın ardından belediye ekipleri gelen ihbarları sırasına göre değerlendirmeye devam ediyor.
800 İHBAR GELDİ

Gaziantep’te geçtiğimiz günlerde yağan ve hayatı felç eden yağmur karşısında GASKİ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına 800’ün üzerinde su baskınlarına karşı ihbar geldi. Belediye ekipleri gelen ihbarları acil sırasına göre anında değerlendirmeye aldı. İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz ile GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler sağanak yağış sırasında ve sonrasında ekiplerin halen saha çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini anlattılar.

KARATAŞ, GÜZELVADİ VE GAZİKENT
BÖLGELERİ YÜKSEK ORANDA ETKİLENDİ

15 dakika içerisinde metrekareye 40-50 kilogram yağış düştüğünü belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, sağanak yağışla birlikte tüm ekiplerin saha çalışmasına başladığını dile getirdi. Kendilerine yağışlarla ilgili olarak 91 ihbar geldiğini ve bu ihbarlara anında müdahale edildiğini anlatan Yılmaz, “Doğan bir olay yaşadık. 15 dakika içerisinde metrekareye yüksek oranda yağış düştü. Bu yağış karşısında mahsur kalan vatandaşlarımızın ihbarlarını anında değerlendirdik ve gerekeni yaptık” diye konuştu.

GASKİ EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Gaziantep’te etkili olan sağanak yağış karşısında GASKİ ekipleri yoğun mesai harcadı. Yaklaşık 15 dakika süren yağmur nedeniyle tıkanan mazgallar sele neden oldu. Yağmurun kuvvetli yağması caddede bulunan çöplerin rögarları tıkaması sonucu su birikintilerine neden oldu. Sel nedeniyle bazı sürücüler araçlarında mahsur kaldı. Maddi hasarlı kazalar yaşandı. Çevredeki vatandaşlar ve ekiplerin yardımıyla vatandaşlar araçlarından çıkarıldı. GASKİ ekipleri suyu boşaltmak ve araçları kurtarmak için gece boyunca yoğun mesai harcadı. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, cadde ve sokaklarda yer alan mazgalların temiz tutulması için vatandaşlara da önemli görevlerin düştüğünü anlattı. GASKi Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 10-15 dakika içerisinde metrekareye 40 kilogramın çok üzerinde yağış düştüğünü belirtti. Aşırı yağış olmasının göllenmelere neden olduğunu belirten Sönmezler, “Ekiplerimizle her noktaya müdahale ettik. Üzücü bir olay yaşanmadı. Çok kısa sürede çok fazla yağış olması nedeniyle bu tür sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Şehrimize geçmiş olsun” dedi.

FATMA ŞAHİN SAHADA EKİBİYLE ÇALIŞMALARA KATILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 15 dakika içerisinde metrekareye 40-50 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Küresel ısınmadan dolayı böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık buna göre tedbir almamız gerekiyor. Yeni bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ekibiyle birlikte sel sularının etkili olduğu alanları gezdi, incelemelerde bulundu. Şahin 15 dakika içerisinde metrekareye 40-50 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Küresel ısınmadan dolayı böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık bunlar olağanlanmış durumda. Bizim artık buna göre tedbir almamız gerekiyor. Alttaki daha fazla debiyi alacak besleme damarlarını açacak projeyi hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“PROJEYE HEMEN BAŞLIYORUZ”

Kısa sürede çok yoğun yağış olmasından dolayı su dolması ve dışarıdan gelen tıkanmalardan dolayı bazı bölgelerde sıkıntı yaşandığını belirten Şahin, “Geçmiş olsun. Hamdolsun hiç bir vatandaşımızın tüyüne zarar gelmeden sağlığına zarar gelmeden bu işi kontrol altına aldık. 300 ekip çalıştı. Küresel ısınmalardan dolayı biranda böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık bizim buna göre tedbir almamız gerekiyor. Yeni bir proje yapacağız. En zor duruma karşı alttaki daha fazla debiyi alacak besleme damarlarını açacak projeyi rakımı düşük bölgeler için hayata geçireceğiz. Projeye hemen başlıyoruz. 2 milyon kardeşimizin canı bize emanet” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
22.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin