AB ülkelerine örnek projeler

AB ülkelerine örnek projeler

Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu tarafından yıl boyu sürdürülen istihdam garantili meslek edindirme kurslarında ortaya çıkan başarı AB ülkeleri tarafından örnek alınmaya başlanıldı.

AB ülkelerinde işsizlere yönelik düzenlenen yüzde 10’ların altında istihdam garantili kursların karşısında, Gaziantep’te düzenlenen meslek edindirme kurslarında istihdam garantisi yüzde 50’nin üzerinde oldu.

Sadece Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’nın 2009 yılından bu yana İŞ-KUR destekli gerçekleştirdiği meslek edindirme kurslarına binden fazla genç katıldı. Bu gençlerin yüzde 50’si istihdama kazandırıldı. İŞ-KUR ile Bakırcılar Odası işbirliğiyle düzenlenen meslek edindirme kursları başta Almanya olmak üzere birçok AB ülkesinde rol model olarak uygulandı. Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, gastronomi şehri olmanın gururunu sonuna kadar yaşayacaklarını belirterek, “Gaziantep hak ettiği başarılara imza atmaya başladı. UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilen Gaziantep el sanatlarıyla da hak ettiği seviyelerde. İŞ-KUR desteği ile özellikle bakırcılık ve sedef işlemeciliğinde yeni ustaların yetiştirilmesine yönelik başlatılan kurslarımız büyük ilgi gördü. Kurslarımıza katılan genç işsizlerimizin önemli bölümü istihdama kazandırıldı. Başarılı kurslarımızın önemli bölümü bazı Avrupa ülkeleri tarafından örnek alındı” dedi.

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, İŞ-KUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin’in motivasyonu sayesinde başarılı bir şekilde tamamlanan kursların Avrupa ülkelerinde büyük ses getirdiğine dikkat çekti. “Kurslarımızı başarılı bir şekilde tamamlayan yüzlerce gencimiz usta olmanın gururu ile el sanatları alanında Gaziantep’in adını sadece yurt genelinde değil dünya genelinde duyurmaya başladılar. Gençlerimizin el sanatlarına yönelik önemli atılımları sayesinde bugün Gaziantep amblemli bakır ve sedef ürünlerini dünyaya göndermeye başladık. Marka kentin her alanda tanıtımına büyük önem gösteriyoruz. El sanatları alanında da ustalarımız marka kente değer katmaya devam ediyorlar” şeklinde konuşan Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, ABD’de bile Gaziantep’in el sanatlarını öğrenebilmek için çeşitli kursların düzenlendiğini ve bu kursların büyük ilgi gördüğünü anlattı.

GÜNDEM
Zeynep Keskin
22.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin