ABD ile ikinci iade krizi

ABD ile ikinci iade krizi

FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen'den sonra ABD'yle şimdi de Gaziantep'teki Zeugma antik kentinden çalınan mozaiklerin iadesi krizi yaşanıyor.

 

 

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenen ve MS 2'nci yüzyılın sonuna tarihlenen 'Çingene Kızı'n kayıp kenar bordürleri, 2012'de ABD'de çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, eserlerin Ohio'daki Bowling Green Devlet Üniversitesi'nin Wolfe Sanat Merkezi'nde sergilendiğini belirledi.

BİLİMSEL RAPORLARI YOK SAYDILAR

Mozaiklerin Türkiye'den gittiğini ispatlayan raporlar gönderildi. Üniversite, raporu 'yeterli' görmedi, mozaiklerin yurtdışına yasadışı çıkarıldığını ispatlayan doküman istedi. Bakanlık, konunun UNESCO'da gündeme getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı'ndan talepte bulundu.

MOZAİĞİ KAÇAKÇILAR ÇALDI

'Çingene Kızı' mozaiği, Maenad Villası'nın yemek odasının tabanına ait mozaiğin kaçakçılardan geriye parçaları arasında bulundu.

Kaynak: Habertürk

GÜNDEM
Haber Merkezi
21.11.2016

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin