“Açık Kapı” Milletin Kapısı olacak

“Açık Kapı” Milletin Kapısı olacak

İçişleri Bakanlığı tarafından, vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi hedefiyle oluşturulan ‘Açık Kapı Milletin Kapısı’ uygulaması Gaziantep Valiliği bünyesinde başladı. Uygulama çerçevesinde vatandaşın dilek ve şikayetlerine 7 gün içerisinde cevap verilecek. 

GAZİANTEP VALİLİĞİ HİZMET BİNASININ GİRİŞİNDE ÖZEL BÜRO KURULDU

Projeyle ilgili olarak bilgi veren yetkililer, “Proje kapsamında, İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlar, yerel yönetimler, diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde mümkün olan en fazla konuda hizmet verilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca ziyaret eden dezavantajlı kişilere de (yaşlı, engelli vb. vatandaşlar) mihmandarlık hizmeti verilecektir. Projenin faaliyete geçmesi ile birlikte “www.acikkapi.gov.tr” adresi üzerinde bulunan sisteme vatandaşlar tarafından başvuru yapılabilecektir. Aynı zamanda Valiliğimiz bünyesinde kurulan Açık Kapı bürosuna bizzat gelen vatandaşların talep ve başvuruları alınarak sisteme kaydedilecek, ilgili kurum vasıtasıyla çözüme kavuşturulacaktır” denildi.

UYGULAMA 16 AYRI ALANDA YAŞAMA GEÇİYOR

Uygulamanın detayına ilişkin yetkililer şu açıklamalarda bulundular;

“Açık Kapı Projesi; Valilik Hizmetleri, Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri, Yerel Yönetimler, Yardımlar ve Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre ve Şehircilik, Din Hizmetleri, Eğitim, Ekonomi ve Sanayi, Enerji, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Tapu ve Kadastro, Kültür ve Turizm, Orman ve Su İşleri, Sağlık, Gençlik ve Spor olmak üzere toplam 16 başvuru kategorisinden oluşmaktadır. Sisteme kaydı yapılan başvurularla ilgili süreçler vali, vali yardımcısı ve sorumlu personel tarafından takip edilebilecektir. Yine sisteme kaydı yapılan başvuruların tamamı Bakanlık merkezinden takibi gerçekleştirilebilecek ve buna yönelik çeşitli analizler yapılabilecektir. İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığınca yayınlanan Açık Kapı Yönergesi gereği vatandaş taleplerine azami 7 iş günü içerisinde cevap verilmesi amaçlanmıştır. Başvuru süreçlerinin her aşamasında da başvuru sahibine kısa mesaj şeklinde bilgi verilmesi sistem üzerinden sağlanacaktır.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
13.04.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin