‘AHİLİK SANDIĞI’ KURULDU

TBMM Genel Kurulu'nda, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan “Esnafa Ahilik Sandığı”...
‘AHİLİK SANDIĞI’ KURULDU

TBMM Genel Kurulu'nda, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan “Esnafa Ahilik Sandığı” uygulaması 1 Nisan 2018’den itibaren uygulamaya konacak. Esnaf temsilcisi ödediği sigorta primine ilave yüzde 2’lik ek ile bu uygulamadan faydalanabilecek.

UYGULAMA İLE İŞYERİNİ KAPATAN ESNAFA MAAŞ BAĞLANACAK

Gaziantep SGK İl Müdürlüğü verilerine göre kentte Bağ-Kur primi ödeyen 59 bin 768 esnaf temsilcisinden 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ödenen prim tutarının yüzde 2’lik fazlası ile tahsil edilmeye başlanacak. İş yerini kapatan esnafın gelir kayıplarını telafi etmek üzere kurulacak Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasından, ilgili kanun kapsamında 4/B sigortalısı olan yaklaşık ülke genelinde 2 milyona yakın kişi faydalanacak. Başta esnaflar ve tacirler olmak üzere şirket ortağı olan gerçek kişiler ile noterleri de kapsayan sistem, İşsizlik Fonu'nun benzer bir modeli olarak tasarlandı. Öngörülen düzenlemede, esnaf ahilik sandığı sigortalısı olan esnaf, her ay prime esas kazancı üzerinden yüzde 2 oranında prim ödeyecek ve devlet de yüzde 1 oranında prim ödeyerek sandığa destek olacak. Sandığa ödenecek tutarın en az asgari ücretin yüzde 3'ü olması bekleniyor. Vatandaşlar bunun yüzde 2'sini, yani yaklaşık 35 lirasını, devlet de 18 lirasını ödeyecek. Sandık, bütçe kapsamı dışında olacak, gelirlerinden vergi kesintileri hariç kesinti yapılamayacak, gelirleri genel bütçeye gelir kaydedilemeyecek. Sandık, damga vergisi hariç her türlü vergi, resim ve harçtan muaf tutulacak.

DENETİMLER RESMİ YAPILACAK VE RESMİ EVRAKLAR İSTENECEK

Gaziantep SGK İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, esnafın uygulamadan faydalanabilmesi için resmi işlemlere uygun olarak faaliyet göstermesi gerekecek. Esnaf Ahilik Sandığının gelir ve giderleri üçer aylık dönemler halinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununca ruhsat almış, denetim yetkisine sahip meslek mensubu yeminli mali müşavirlere denetlemesi yaptırılarak, denetim raporlarının sonuçları ilan edilecek. Esnaf Ahilik Sandığı sigortası zorunlu olacak. Düzenleme kapsamına giren ve halen faaliyette olanlar düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, faaliyetine daha sonra başlayanlar ise başladıkları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacaklar.

ESNAF AHİLİK SANDIĞI ÖDENEĞİNDEN NASIL FAYDALANILACAK?

Esnaf iflas ederse, iş yerini kapatmak zorunda kalırsa ve bu nedenle sigortalılığı sona ererse, sigortalılığının sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği almaya hak kazanacak. Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği, sandığa; 720 gün prim ödeyen sigortalıya 180 gün, 900 gün prim ödeyen sigortalıya 240 gün, bin 80 gün prim ödeyen sigortalıya ise 300 gün, süreyle verilecek. Verilecek ödenek, sigortalıların son 4 ay ortalama prime esas kazancına göre belirlenecek. Aylık ödenek tutarı, asgari ücretin yüzde 40'ından, yani 711 liradan az, yüzde 80'inden, yani bin 422 liradan fazla olamayacak. Sigortalılar ve hak sahipleri, Esnaf Ahilik Sandığı ödeneği aldığı süre içerisinde sağlık hizmetlerinden de faydalanabilecek.

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
11.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin