ALO “ŞİDDET” HATTI

ALO “ŞİDDET” HATTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında Acil Yardım Hatlarını arayanlarla ilgili grafikleri paylaştı. Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Alo 183 telefonu batı illerinden ağırlıklı olarak çağrı alırken bu iller arasında Gaziantep’te yer aldı. Yardım hattında Türkçe dışında Arapça ve Kürtçe lisanda şikayetlerde yer aldı.

2007’DE DEVREYE GİRMİŞTİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR

Grafiklerde acil yardım hattına 15 Ekim 2007 ile 1 Temmuz 2017 arasında ülke genelinde 48 bin 906 çağrı geldiği belirtilirken çağrıların 26 bin 296'sının aile içi şiddetle ilgili olduğu, çağrı merkezini 478 saldırganın da aradığı vurgulandı. 1 Haziran - 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında ise çağrı merkezini 348 kişinin aradığının belirtildiği grafikte hukuki bilgilendirme nedeniyle 35, eş şiddeti nedeniyle 21 anne-baba şiddeti nedeniyle ise 5 kişinin aradığı açıklandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunuluyor.

ACİL MÜDAHALE EKİP SORUMLUSU HAREKETE GEÇİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı birim 7/24 aralıksız olarak gelen çağrılara yanıt veriyor. Gelen şikayetleri o ilde ki sorumluya ve ulaşılamıyorsa kolluk kuvvetlerine bildiren bakanlık birimi bu konuda ki çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanmaktadır” denildi.

ALO 183 HATTINA YURT İÇİNDEN YAPILAN ARAMALAR ÜCRETSİZDİR

Şiddet hattıyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdildi;

“Kürtçe ve Arapça bilen personel bu dillerde gelen çağrıları cevaplamaktadır. Alo 183 Hattına işaret dili bilen personel görevlendirilerek, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla, 3G uyumlu telefonlar ile hafta içi 08:00 – 24:00 saatleri arasında, Cumartesi - Pazar günleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında 0 549 381 0 183 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmektedir. Bakanlığımız hizmetlerinin daha etkin verilebilmesi için tüm mobil ve sabit telefon operatörleri ile yazışma yapılarak, vatandaşlarımızın Alo 183 Hattı’na ücretsiz mesaj (sms) gönderebilmesine olarak sağlanmıştır. Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, tüm cep telefonu operatörlerinden ad soyad, T.C kimlik numarası ve taleplerini içeren mesaj yazarak 183 numarasına gönderebilmekte, talepler ilgili personel tarafından değerlendirilerek telefon veya sms ile vatandaşlara geri dönüş yapılarak bilgi verilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız +90 312 253 92 00 telefon numarasından Çağrı Merkezine  ulaşabilmekte, Bakanlığımız görev alanı kapsamında yer alan hizmetler ile ilgili gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılmaktadır. Bakanlığımız ile hizmet kitlemiz arasında köprü görevini üstlenecek olan Çağrı Merkezimizle; kaliteli ve kontrollü bir iletişimin sağlanması, teşkilatlarımızın iş yükünün hafifletilmesi, verimliliğin arttırılması, düzenli ve sürekli veri akışının sağlanması, hizmetlerin iyileştirilmesi için geribildirim ve vatandaş memnuniyetini arttırmayı hedeflemekteyiz.”

ÖZEL HABER
Bülent Öner
13.07.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin