“ALTIN ÇAĞDAYIZ”

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, triko ürünlerinin ticaretinde son yıllarda yaşanan artışa dikkat çekti
“ALTIN ÇAĞDAYIZ”

Triko ürünlerinin sadece kış aylarında değil yılın 12 ayı tercih edildiğini anlatan Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, Irak’la yaşanan krizin sona ermesinin ardından işlerinin açıldığına dikkat çekti. Bavul ticaretinin yanı sıra Irak merkezi hükümetinin de Kuzey Irak’tan sonra Bağdat’a açılan sınır kapısının açmasının kendileri adına önemli olduğunu kaydeden Durak, esnafın bu son gelişmelerden dolayı oldukça mutlu olduğunu anlattı.

“SINIR KAPILARININ AÇIK OLMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, triko ürünlerini kapsayan ticarette son birkaç yıldır esnafın oldukça iyi bir yerde olduğunu söyledi. Esnafın elinde yer alan stok ürünlerin önemli bölümünün Irak’ta sınır kapılarının tamamen açılmasıyla birlikte Bağdat üzerinden ticaret hacminin yükseldiğini anlatan Durak, “Kuzey Irak ile merkezi Irak hükümetinin arasında yaşanan kriz sona erdi ve Bağdat sınır kapısı açıldı. Bu kapının açılmasıyla birlikte esnafımız bu bölgelerden aldığı siparişleri yerine ulaştırarak elinde ki stok ürünleri önemli oranda eritmiş oldu. Bavul ticaretinin yanı sıra Bağdat’a açılan sınır kapısının açık olması sadece bizim sektörümüzde değil bir çok sektörde büyük sevinç yaşanmasına neden oldu” diye konuştu.

“TRİKO ÜRÜNLERİ YILIN 12 AYI İLGİ GÖRÜYOR”

Gaziantep trikotajcıları küresel ısınmanın ve teknolojinin etkisiyle değişen taleplere cevap verebilmek için artık kalın trikolar yerine penye inceliğinde 4 mevsim giyilebilen triko ürünleri üretiyor. Gaziantep Çorap ve Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, değişen taleplerle birlikte trikoda ürün parkurlarını yenilediklerini belirterek, artık 4 mevsim kullanılabilen triko ürünler üretmeye başladıklarını söyledi. Değişen talepleri karşılamak amacıyla farklı ürünler üretmeye yöneldiklerini belirten Durak, "Önceden kalın ve çok kaliteli olmayan ürünler üretirken şimdi her mevsim giyilebilen daha ince, hafif ve kaliteli ürünler üretmeye başladık. Kullandığımız değişik iplik çeşitleriyle hem kalitemizi arttırdık hem de ürün yelpazemizi genişlettik" dedi.

Küresel ısınma ve teknolojik gelişmelerin hazır giyim sektöründe olduğu gibi triko üreten firmaları da yenilik arayışına ittiğini kaydeden Durak, "Triko firmaları eskiden ürettiği kalın trikolar yerine, penye inceliğinde ürünlere yoğunlaştı. Küresel ısınmayla birlikte trikoda o eski kalın modeller yerine daha trend ve ince modeller talep edilmeye başlandı. Artık insanlar 12 ay giyecekleri teknolojik kumaşlar istiyor. Eskisi gibi kalın triko kazak, ceket gibi ürünler rağbet görmüyor" şeklinde konuştu. Durak, triko sektörünün Çin, Bangladeş, Hindistan gibi güçlü rakipleri olduğunu ifade ederek, "Bu ülkelerin pazarlarımıza girmesi bizim pazar payımızı azalttı. Pazar payımızı arttırmak ve trikoda rakibimiz olan bu ülkelerle rekabet edebilmek için ürün yelpazemizi geliştirmek ve sürekli olarak yenilik yapmak durumundayız. Triko firmalarımızda bunun farkında ve değişen taleplere cevap verebilmek ve yenilik yapabilmek adına makinelerini değiştirdiler, ayrıca ham madde değişikliğine gittiler. Önceden trikoda sadece akrilik iplik kullanılırdı. Şimdi penye inceliğinde 12 ay giyilebilen ve daha çok aksesuar olarak kullanılan trikolar üretebilmek için çok daha farklı iplik çeşitleri kullanmaya başladılar" diye konuştu. Sürekli yeni pazar arayışları içinde olduklarını belirten Durak, Türkiye'deki ekonomik istikrarsızlık nedeniyle işlerimizde durgunluk var ve sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak oda olarak yaptığımız çalışmalarla bu sıkıntıları aşmaya çalışıyoruz" dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
28.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin