ASGARİ ÜCRET 8 AYDA 546 LİRA ERİDİ

Enflasyon farkı maaşlara da yansıtılsın
ASGARİ ÜCRET 8 AYDA 546 LİRA ERİDİ

İşçi, memur ve emekli maaşları, önlenemeyen döviz kuru ve enflasyon artışı karşısında son bir yıl içinde neredeyse yarı yarıya eridi. Ücretliler ve emekliler artan enflasyon farkının, işçi, emekli ve memurun maaşına her ay yansıtılmasını istiyor.

Ülkemizdeki ekonomik veriler günden güne kötüye gittiğinden, enflasyon ve döviz kurlarındaki büyük artışın, ekonomik krizi toplumun tüm kesimlerinde hissediliyor. Ekonomik bir krize neden olan son günlerdeki kurlardaki artış ücretlileri ve emeklileri tedirgin etti.

Alım güçlerinin her gün daha da azaldığından şikayet eden emekli vatandaşlar, devletten artan enflasyon farkının maaşlarına periyodik olarak yansıtılmasını istiyor.

Ekonomik krizden özellikle işçi, memur ve emeklinin olumsuz yönde etkilendiğinden artan enflasyon ve döviz kurlarının bu kesimlerin aldığı ücretleri büyük ölçüde erittiği için alım güçlerinin korunmasını ve belli bir düzeyde tutularak daha da erimek istemediklerini belirten bazı emekli vatandaşlar, “devletimizin bu konuda gerekeni yapıp, bizlerin güçsüzleşmesini önlemesini istiyoruz” diye kaygılarını dile getirdiler.

ASGARİ ÜCRET, YILBAŞINDAN BU YANA 646 LİRA ERİDİ

Yıllık enflasyon Temmuz ayında yüzde 15.85 olarak açıklandı. Sadece Temmuz ayındaki enflasyon artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.55 oldu.  Geçen hafta 4.90 TL seviyelerinde olan dolar bir hafta içinde 6 TL’yi Euro 7 TL’yi geçti. Türk Lirası, ciddi değer kaybetti. Yılbaşında 3.78 lira olan dolar, 7 ayda 1.5 lira artarak, 5.38 TL’ye çıktı. Buna karşın, 1603 lira olan asgari ücret, yılbaşında 424 dolar iken bugün 302 dolara kadar indi. Asgari ücretlinin 7 aylık kaybı 122 dolar oldu. Yani bir asgari ücretlinin yılbaşından bu yana 646 lira kaybı var. Aynı şekilde, memur, işçi ve emekli maaşları da 650 lira ile 1200 lira arasında eridi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
10.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin