Asılsız ihbar sahibine 430 lira ceza

Asılsız ihbar sahibine  430 lira ceza

Gaziantep’te Mart ayından itibaren tüm ihbar çağrıları tek sistem yani 112 hattında birleşecek. Acil ihbar hattı 112 ile ilgili alt yapı çalışmaları tamamlandı. Fakat oldukça önemli bir merkez olan 112 acil ihbar hattında gelen çağrıların yüzde 72’si asılsız. Asılsız ihbarda bulunan kişilere 430 lira para cezası uygulanacak.

Acil durumlarda can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla hizmet sunulan 112 Acil Çağrı Merkezlerinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinin başlamasının ardından çağrı oranlarında büyük artış yaşadı. Sürecin başından beri her kademesinde çalışan personelleriyle fedakarca görev yapan çalışanlar, duyarsız davranan bazı kişiler nedeniyle sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Pandemi sürecinde çalışma tempoları katbekat artan personeller, kendilerini gereksiz meşgul edenlerden daha duyarlı davranmalarını ve empati yapmalarını istedi.

Gaziantep Valiliğinden asılsız ihbarlara ilişkin olarak şu açıklamalarda bulunuldu;

“Mart ayında bütün acil çağrı numaraları 112 altında toplanacak. İlimizde; jandarma, itfaiye ve orman şimdiden sisteme entegre oldu. Çağrıların yüzde 72’si maalesef asılsız ve gereksiz çağrılardan oluşmaktadır. Asılsız çağrılara 430 TL, tekrarında iki katı para cezası uyguluyoruz”

112 KOMUTA MERKEZİ GÖREVE HAZIR

İlk etapta 156 Jandarma, 110 İtfaiye ve 177 Orman Yangını, daha sonra kademeli olarak 155 Polis, 112 Ambulans ve 122 AFAD acil yardım numaralarını tek çağrı numarası altında birleştirecek olan merkezde çağrı kabulüne başlandı.  Şu an vatandaşlarımız yine 110, 156, 177 numaralarını kullanmaya devam edecek, bu üç kurumun çağrıları ilk etapta Merkezde hizmet veren Acil Çağrı Karşılama Personellerine düşüyor, asılsız çağrılar elendikten sonra ilgili kurumlara aktarılıyor. Yetkililer, acil çağrı numaralarının tek bir numarada 112’de birleşmesinin Türkiye’de genel bir proje olduğunu dile getirerek  bu projenin uygulandığı 61. il olduğumuzu söylediler. yetkililer sözlerine şöyle devam ettiler;
“İnşallah tüm Türkiye yakın bir zamanda bu projeye geçmiş olacak. Gaziantep’te şu anda Jandarma, İtfaiye ve Orman Md. yangın önleme ekipleri Acil Çağrı Merkezi’ne entegre edildi, ileriki süreçte emniyet başta olmak üzere sağlık bu merkeze entegre edilecek daha sonra da bütün kurumlar artık başka numaraları çevirmeden, başka numaraları ezberlemeden tek bir numara ile 112 çağrı numarası ile hizmet vermeye başlayacak. Bütün kurumların personeli burada olacak, olaylara daha çabuk ulaşılabilecek ve daha kolay müdahale edilebilecek. Hem vatandaşa rahatlık sağlayacak hem de acil müdahalelerde zaman anlamında avantaj sağlanacak. Bu projeyi ilimize kazandıran İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu başta olmak üzere bütün Bakanlık personeline, çalışan mesai arkadaşlarımıza, Daire Başkanımıza ve İl Müdürümüze teşekkür ediyorum.”
Gaziantep 112 Acil Çağrı Merkezi’nde tüm acil numaralar devreye alınmadığı için şu an bütün kurumların kendi çağrı numaraları yine eskisi gibi kullanılacak. Ancak en kısa zamanda bütün kurumların devreye alınmasıyla İlimizdeki “112” tek numara projesi tam olarak hayata geçmiş olacak.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
23.02.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin