Avukat Balcı: Hukuk toplumu yoksa hukuk devleti hayaldir

Avukat Muharrem Balcı tarafından Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Konferans...
Avukat Balcı: Hukuk toplumu yoksa hukuk devleti hayaldir

Avukat Muharrem Balcı tarafından Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda “Hukuk Devletine Giden Yolda Basamak Taşları” konferansı verildi.

GAÜN Anadolu Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta Av. Balcı, hukuk devleti olabilmesi için bir hukuk toplumunun olması gerektiğini belirtti. Devleti oluşturan öğelerden birisi toplum, halk, diğeri toprak, coğrafya bir diğerinin de irade olduğunu hatırlatan Balcı,  “İrade toplumun iradesi. Coğrafyamız, toprağımız var ama bu irade olmadan olmuyor. Bu irade hukuk devleti oluşturacaksa kendisinin bir hukuk toplumu olması gerekiyor. Ülkemizde bir hukuk toplumu yok çünkü toplumun hukuk toplumu olması için hukuk bilgisine sahip olması gerekiyor” diye konuştu.

Sivil toplumun devlete karşı veya devletle beraber hukuk oluşturması gerektiğini, bunun da hukukun yaygınlaştırılmasıyla olacağını kaydeden Av. Balcı, hukukun iletişimle yaygınlaştığını vurguladı. Av. Balcı konuşmasının devamında şunları söyledi: “İletişim toplumu yoksa bilgi toplumu da yok çünkü bilgi iletişimle yayılıyor. Bilgi toplumu yoksa hukuk toplumu yok çünkü hukuk toplumu hukuk bilgisinin yaygınlaştırılmasıyla olur. Hukuk toplumu yoksa hukuk devleti hayaldir. Öncelikle çok temel hukuk kavramalarını içselleştirmekle ve onlarla özdeşleşmekle mümkün. Hak, adalet, özgürlük, meşruiyet bu dört kavram hukukun ve adaletin temelidir. Bu kavramları yerli yerinde kullanmaz ve içselleştiremezsek hukuk bizim için hayaldir. Özellikle de genç insanların beyninde, zihninde bir hukuk zihniyeti oluşturmamız lazım. Bu beraberinde bir hukuk mantığı üretecek, özellikle hukukçu kesimde ki kavramlar oturmuş olsun hukuk toplumuna giden yolda mesafe almış olalım.”

 

YAŞAM
Haber Merkezi
10.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin