Baca temizliğini unutmayın

Baca temizliğini unutmayın

Kış ayları yaklaşırken ısınma için bu yıl yine kömürü tercih eden vatandaşlar uyarıldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi yetkilileri, kış aylarında zehirlenme ve yangınlara karşı vatandaşları tedbir almaları konusunda uyardılar.

İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri, “Soba kullanan vatandaşların ilk alacakları önlem sobanın kurulması ile başlar. Ayrıca bacaların temizlenmiş olması gerekir. Baca bir yangın tuzağıdır. Soba kurarken çok dikkatli olunmalıdır ve vatandaşların tabiriyle 'uyuyan soba' diye bir şey olmaz. Sobalardan bacaya uzanan borular uzun olmamalı ve fazla dirsek kullanılmamalıdır. Gece yatmadan önce soba muhakkak söndürülmeli ve yanan ateşin üzerine kömür atılmamalıdır” şeklinde konuştular.

Kalorifer sistemi kullanılan binalarda ise baca temizliği ve yakıtın önemine değinen yetkililer, “Kalorifer sistemi olan binalarda her yıl kalorifer kazanı ve boruların bakımı yapılmalıdır. Fueloil kullanılan sistemler de ise bu bakım her hafta gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra yakıt olarak kalyak kullanılmalıdır. Diğer yakıtlar yangına davetiye çıkarmakta ve hava kirliliğine sebep olmaktadır. Biz baca temizliği ve diğer konularda vatandaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyoruz” şeklinde bilgi verdiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
6.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin