Baharatımızda ithalmiş!

Baharatımızda ithalmiş!

Karabiber ve benzeri baharat çeşitlerinin ithal olarak satışa sunulduğu dile getirildi. Gaziantep Attarlar ve Zücaciyeciler Odası Başkanı Hayri Sürücü, bazı baharat ürünlerinin döviz bazında yurda getirilerek satışa sunulduğunu anlattı. Esnafın son süreçte durumunun iyi olmadığını anlatan Sürücü, esnafın kredi alacak yer gezdiğine dikkat çekti.

“BORCU BORÇLA KAPATARAK NEREYE KADAR DEVAM EDECEK”       

Sektörde yer alan esnafların işlerinin kötü olduğunu ve siftah etmeden kapanan dükkanların olduğuna dikkat çeken Gaziantep Attarlar ve Zücaciyeciler Odası Başkanı Hayri Sürücü, “Denize düşen yılana sarılır’ misali esnaf, borcunu ödemek için kredinin faiz oranına bakmadan kredi alacak yer geziyor. Kredi alanlarda borçlarını ödüyor, ancak esnaf yine borçlu. Borcu borçla kapatarak nereye kadar devam edecek” şeklinde konuştu. 

“ESNAFIMIZ BORÇLA AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR”

Gaziantep Attarlar ve Zücaciyeciler Odası Başkanı Hayri Sürücü, kapanan dükkandan çok açılan dükkan sayısında artış yaşandığını belirtirken, yaşanan artışı şu şekilde açıkladı;

“Devlet, bankalar kredi verecek veya Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifinde verilen krediler ucuz diye açılan dükkanlar arttı. Esnaf, aldığı kredileri ödemeye çalışıyor, ancak alınan krediler ödenmediğinde kapanan dükkan sayısı yine artacaktır. Esnaf, Maliye’ye kayıt yaptırıyor, ancak bağlı olduğu odaya kaydını yapmıyor. Ne zaman ki kredi alacaksa o zaman odaya kaydını yaptırıyor. Bunun değişmesi gerekiyor. Eğer GESOB ve Maliye kayıt dışı çalışma ile ilgili yeteri kadar denetim yapsa, bu sorun en kısa zamanda çözülür.”

GÜNDEM
Bülent Öner
23.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin