Bakır işleme kursuna yoğun ilgi

Bakır işleme kursuna yoğun ilgi

İş-kur Gaziantep İl Müdürlüğü'nün kentte eskiden önemli bir meslek olup, şimdilerde kaybolmaya yüz tutan bakır sanatının yaşatılması amacıyla açtığı kurslara kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Gaziantep'te şehrin önemli simgelerinden biri olan bakırcılığın yaşatılması amacıyla İş-kur Gaziantep İl Müdürlüğü ile Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası işbirliğinde mesleğin geleceğe taşınması çalışmaları devam ediyor. Mesleğin yaşatılması için İş-kur destekli yapılan proje ile kursiyer olmak isteyen vatandaşlara hem maddi destek sağlanıyor hem de programa başvuranlara istihdam garantisi veriliyor. Projeye büyük ilgi gösteren kadınlar, bakır ve sedef işleme sanatının kendileri için bir işten ziyade bir terapi bir rahatlama yöntemi olduğunu söylediler.

“BU PROJELERLE MESLEĞİMİZİ GELECEK NESİLLERE TAŞIYORUZ”

Bakırcılığın yaşatılması gereken bir sanat olduğunu söyleyen ve bu nedenle bu sanatı geleceğe taşımaya çalıştıklarını vurgulayan Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “Bu projemiz bakır ve sedef işlemeciliği meslek edindirme projesi. Biz 2008 yılından beri İş-kur ortaklığında bu projeyi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu proje istihdam taahhütlü bir projedir. Bugün de 100 kursiyer ile projenin devamını sağlıyoruz. Bu proje Gaziantep ve kentteki ev kadınları için çok önemli bir proje. Çünkü genelde başvuruya ev hanımları geliyor. Katılmak isteyen herkesi de buraya davet ediyoruz. Bu kurs için günlük destek de sağlanıyor. Bir de vatandaşlar bu işi yaparken hem terapi yapmış oluyor hem de meslek öğrenmiş oluyorlar” şeklinde konuştu.

Projelerine özellikle kadınların yoğun ilgi gösterdiklerini de söyleyen Açık, “Bu projelerimize kadınlar çok ilgi gösteriyor. Biz yıllardır bu proje ile Türkiye'de ilk kadın bakırcıyı, sedefçiyi yetiştirdik. Yani bu projenin amacı da sektörel bazda işsizliği önlemektir. Bu kurslarımıza gelenleri de zaten kendimiz yetiştirip, iş imkanlarını da kendimiz sağlıyoruz. Bu durum da kursiyerler için iyi bir avantaj çünkü bu sanatı öğrenip boşta kalan kimse yok” dedi.
AYSU YIKMIŞ

 

GÜNDEM
Haber Merkezi
6.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin