BAKLAVAYLA KEBAP ATLI, ANTEPLİ YAYA

Gastronomi kentinin yerlisi, kendi ürünlerini yiyemiyor
BAKLAVAYLA  KEBAP ATLI, ANTEPLİ YAYA

Dünyanın gastronomi kenti Gaziantep’te, Gaziantep halkı kendi ürünlerini yiyemiyor. Maliyete yansıyan ürünlerin fiyatlarının düşmesi bile, etiketlere yansımıyor.

Kentte baklavanın kilosu 90, şöbiyetin kilosu 110 liradan satışa sunulurken porsiyonları 20-25 TL’den vatandaşa arz ediliyor.  Kebabın porsiyonu 30 liranın üzerinde giderken, yuvalama 16 liradan, beyran ise 18 liradan satılıyor. Katmer ise bazı yerlerde 18, bazı yerlerde 28 lira.

Gaziantepli, kendi yemeklerine aç. Fıstık ve et fiyatlarının yükselmesi baklava, çorba ve kebap fiyatlarına yansırken, üretimde kullanılan bu gıdaların fiyatlarındaki düşüşün, ürünlerdeki  etiketlere yansıtılmaması dikkat çekiyor.

Ramazan ayının girmesiyle fıstık ve et fiyatları yükselişe geçerek iç fıstık 210-220 TL’yi bulurken, süzme et fiyatı ise 90-100 TL’den müşteriye arz edilmişti. Geçici bir fiyat artışı ile imalatlara yansıyan rakamlar ürün fiyatlarını etkilemişti.
Artan fiyatlardan etkilenen imalatçılar o günlerde ürünlerinin etiketlerini yükseltmişti. Ancak, fiyatların o yükseliş döneminin çok altına düşmesine rağmen henüz etiketlere yansımamış olmaması dikkat çekiyor.

Gaziantep’te şu an kuş boku denilen boz iç fıstığın kilosu 150-160 liradan satılırken, süzme etin kilosu yaklaşık 70-80 liradan müşteriye arz ediliyor. Fiyatlardaki ortalama % 20 - % 30’luk bu eksilmenin baklava, şöbiyet, katmer, kebap ve beyran gibi yiyeceklerin etiketlerine yansıtılmaması vatandaşların haklı tepkisine neden oluyor.

Gastronomi kentinde yaşamamıza rağmen kendi mutfağının ürünlerinden yiyemediğinden yakınan vatandaşlar. “Hadi onlar turist. Yılda bir kere gelip tadına bakıp gidiyorlar. Fiyatları mevcut fiyatların iki katı bile olsa seslerini çıkarmazlar, tadına bakıp giderler. Ama bu ürünler bizim ürünlerimiz. Gaziantep’in çoğu gelir düzeyi düşük insanlardan oluşuyor. 4 kişilik bir aile ayda bir kere değişiklik olsun diye dışarı çıkıp birer beyran içip üzerine ağız tatlandırmak için birer porsiyon baklava yiyelim desek maliyet 200 liraya yaklaşıyor. Bu bizim için çok astronomik bir rakam. Yılda bir kere bile böyle bir şey yaşayamayız.” diyerek fiyatlardan şikayet ettiler.

Şehrimizdeki kurum ya da kuruluşların (oda-dernek vs) duruma bir an evvel müdahale ederek, imalatta kullanılan gıdaların ürünlerin etiket fiyatlarına da yansıtılmasını isteyen vatandaşlar. “Gaziantepli olarak, gastronomi kentimizin ürünlerinden yemek bizim de hakkımız” diyerek serzenişte bulundular.

Şehrimizde şu anki fiyatlar

Baklava (Kg) 90.-TL
Şöbiyet (Kg) 110.-TL
Katmer (Adet) 18.-TL / 28.-TL
Kuşbaşı (Porsiyon) 35.-TL
Ciğer (Porsiyon) 35.-TL
Beyran (Kase) 18.-TL
Yuvalama (Kase) 16.-TL

GÜNDEM
Bülent Öner
31.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin