Balık fiyatları artıyor

Balık fiyatları artıyor

Karadeniz ve Marmara'da olumsuz hava koşulları nedeniyle tekneler açılamayınca, tezgahta balık fiyatları arttı. Gaziantep’te hamsinin kilosu 12 TL'den satıldı. Diğer balık türlerinde de ortalama 2 ile 3 TL arasında artışlar gözlendi. Gaziantep balıkçı Ramazan Seçkin, yaşanan artış nedeniyle vatandaşların balıktan uzaklaşmaya başladığını dile getirdi.

 

Gaziantep Balık Pazarı'nda son günlerde tezgahlardaki balık çeşitliliği azalırken, fiyatlar da yükselmeye başladı. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle çok az sayıda tekne denize açılabildi. Avlanan balık azalınca, tezgahlarda da fiyatlar yükseldi.

Yılbaşı öncesi 10 liradan satılan hamsinin kilosu 12 liraya yükseldi. Balık pazarında istavritin kilosu 8-11 lira, çinekopun kilosu 27 lira, sarıkanat kilosu 30-35 lira, barbun kilosu 65 lira, palamut tanesi büyüklüğüne göre 5 ila 15 lira arasında, yerli somonun kilosu ise 20 liradan satıldı. Balıkçı Ramazan Seçkin, fiyatların yükselmesinin balık satışlarını etkilediğini dile getirerek, “Yılbaşından itibaren hava şartları nedeniyle tekneler açılamayınca 5-6 liralık bir artış yaşandı. 8 liraya sattığımız hamsi ve istavriti şuanda 12 liraya satıyoruz. Tam balık yenilecek mevsim ama insanların alım gücü nedeniyle balık satışlarımız etkileniyor” dedi.

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
11.01.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin