BAYAZHAN Yerli Turistlerin Gözdesi

BAYAZHAN Yerli Turistlerin Gözdesi

Gaziantep’in tarihi, turistik yerleri, doğal güzellikleri, ekonomisi, el sanatları ve mutfak kültürünün sergilendiği Bayazhan Kent Müzesi özellikle yerli turistlerin gözdesi haline geldi.

Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; yapımının 100. Yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gaziantep kent kültürü ve tarihinin tanıtılması amacıyla müze haline getirilmişti.

2009 yılında hizmete açılan ve açıldığı günden beri yabancı ve özellikle de yerli turistlerin ilgi odağı olan Bayazhan Kent Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

2 TL giriş ücreti alınan ve günde takribi en az 100 kişinin ziyaret ettiği müzede Gaziantep’in yöresel el sanatlarından kutnu, sedef, bakır işlemeciliği gibi sanatların icrası tematik bölümlerde cansız mankenler tarafından sergileniyor. Müzede ayrıca kentimizin mimari yapıların maketleri de mevcut.

Başkarakol’dan geliş istikametinden yolun tek yöne çevrilmesi otobüs turlarıyla gelen ziyaretçilerin işini zorlaştırdığından sayı bir miktar azalmış durumda.

GÜNDEM
Bülent Öner
10.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin