Bayram kahkesi satışı başladı

Bayram kahkesi satışı başladı

Gaziantep'te genellikle ramazan ayında yapılan, bu ayda iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ramazan kahkesi, 11 ayın sultanın gelmesiyle birlikte tezgahtaki yerini aldı. Bayram kahkesinin kilosu 20 liradan satılıyor.

TESCİLLİ GAZİANTEP’İN KAHKESİ

Lezzetiyle damaklarda farklı bir tat bırakan ramazan kahkesini gören vatandaşlar ise pastanelere akın etti. Kentte aynı zamanda Halep kahkesi olarak da bilinen ve Ramazan ayında çok satılan bir tür simit çeşidi olan ramazan kahkesi Gaziantep'te yüzyıllardır süregelen bir lezzet olarak biliniyor. Diğer yandan Ticaret Borsası, bayram sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden Antep Köy Kahkesinin Coğrafi İşaret Tescil Belgesini önceki yıllarda almıştı. Uzun yıllar önce Halepli ustalardan öğrenildiği belirtilen ve aradan geçen zamanda yöresel lezzetlerle harmanlanan kahke, un, şeker, sıvı yağ ve özel mahlep baharatı karışımından yapılıyor. Meşakkatli yapım aşaması ile dikkat çeken kahke hem damakta bıraktığı tat hem de özel aroması nedeniyle vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Vatandaşların kahke için iftar saatlerine yakın pastanelere akın ettiğini dile getiren kahkeciler, “Vatandaşlar kahkeyi hem iftarda hem de sahurda yemeyi seviyor. Gündüz vatandaşların ilgisi saat 16.00'dan itibaren başlıyor. İftar saatine kadar yoğunluğumuz devam ediyor. Yani yaklaşık 3-4 saatlik çok yoğun bir zaman yaşıyoruz. Hatta bazen siparişe yetişmekte zorlanıyoruz” şeklinde görüş belirttiler.

GAZİANTEP TİCARET BORSASI COĞRAFİ İŞARETİNİ ALDI

Gaziantep’te özellikle Ramazan bayramlarında tüketilmek ve ikram edilmek üzere büyük bir özenle hazırlanan asırlık lezzet Antep Köy Kahkesi, coğrafi işaret tescil belgeli ürünler kervanına katıldı. GTB yetkilileri, Gaziantep’in geleneksel lezzetlerinin korunması ve gelecek nesillere taşınmasına yönelik sürdürdükleri çalışmalar kapsamında Antep Köy Kahkesinin, Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldıklarını ifade ettiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
16.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin