Belgesi olmayana ceza

Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında yer alan...
Belgesi olmayana ceza

Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında yer alan işletmeler için hijyen eğitim belgesi almaları için verilen sürenin sona erdiğini hatırlatarak belgesi olamayanlara kendileri tarafından değil ama ilgili kurum tarafından para cezası kesileceğini söyledi.

Abdullah Sarı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçen yıllarda yürürlüğe giren 'Hijyen Eğitimi Yönetmeliği' kapsamında eğitim almak isteyenler için verilen sürenin sona erdiğini belirtti. Söz konusu yönetmeliğin gıda üretim ve perakende iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler ile komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen iş kollarını kapsadığını hatırlatan Sarı, bu kapsamdaki işyerlerinin ve çalışanlarının bir an önce eğitim belgesi alması gerektiğini vurguladı.

PARA CEZASI KESİLECEK

Hijyen belgelerinin alınabilmesi için meslek odasına başvurulması gerektiğini anlatan Sarı, “Hijyen Eğitim Yönetmeliği’nin 6’ıncı maddesinin 1’inci fıkrası gereği hijyen eğitimlerini çalışanlarına kendi imkanlarıyla vermek isteyen iş yeri sahipleri ve işletenleri il veya ilçelerdeki Mesleki Eğitim Merkezleri veya Halk Eğitim Merkezleri’ne müracaat ederek, onların denetiminde, hazırlanan programlar çerçevesinde bu eğitimleri verebileceklerdir. Bununla ilgili olarak hijyen belgesi almak isteyen esnaf temsilcilerimizin en kısa sürede odamıza başvurmaları gerekiyor. Belge sahibi olmayan ustalarımız ve işletmeler hakkında para cezası uygulanacak” diye konuştu.

ÖZEL HABER
Mustafa Kanlı
17.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin