BEN FISTIK 25 LİRADAN TEZGAHA ÇIKTI

BEN FISTIK 25 LİRADAN TEZGAHA ÇIKTI

Gaziantep’te havalar erken ısınınca, fıstık da erken geldi. Yaklaşık bir ay önce piyasaya çıkan ve az olmasından dolayı toptancı halinden perakendeciye bir türlü giremeyen benfıstık 25 liradan tüketiye merhaba diyerek tezgahlardaki yerini aldı.

Geçen yıl fiyatı çok daha yüksek olan ben fıstığının kilosu bu yıl 25 TL'den başlayan fiyatlarla piyasaya sürülürken, vatandaş, fıstığın fiyatının halen çok yüksek olduğunu belirtti.
Vatandaşların eskiden kilolarca aldıkları fıstığı şimdi sadece tadımlık olarak satın alabildiklerine vurgu yapan fıstık satıcıları, “Bu yıl yine geçen seneden iyi, geçen sene kilogramı 70 TL’den tüketiciyle bluşuyordu, bu yıl daha ucuz. Vatandaş 25 TL’den alabiliyor” dedi.

Fıstık fiyatlarının dengesiz olmasından dolayı vatandaşların Kırmızı Ben ve taze olan Antep fıstığına ilgi göstermekle beraber fiyatları yüksek olduğu da belirtildi.

Önceki yıllarda yaklaşık en fazla 10 liraya tezgâhlarda satılan taze ben fıstık,bu yıl 25 liradan tüketiciye ulaşıyor.

Satıcılar, üreticinin hasatlarını toplamaya başlayıp hale girmesiyle birlikte önümüzdeki günlerde fiyatların biraz daha düşeceğini ve vatandaşın en fazla 15 liradan benfıstık tüketeceğini tahmin ettiklerini belirtiyor.

Gaziantep’in marka yüzü sayılan, patenti de Gaziantep’e ait olan ve kırmızı ben fıstık diye tabir edilen fıstık, Gazianteplilerin değişmez damak tatlarından biri.

HABER// AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
27.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin