Berber esnafında denetimler arttı

Berber esnafında denetimler arttı

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı, esnafın sıkı şekilde denetim altına alındığına dikkat çekerek özellikle kaçak yollarla çalışan esnafın gözünün yaşına bakmadıklarını dile getirdi. Suriyeli işyerlerinin de sıkı bir şekilde denetim altında olduğunu anlatan Darıcı, hafta sonları da dahil denetimlerin aralıksız şekilde süreceğini belirtti.

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı, “Mesleğimizin en sorunlu olan bölümü haksız rekabet olarak görünüyor. Fiyatlardaki haksız rekabet bizim mesleğimize hem bir acı kaynağı hem de insanların mağdur olması yönünden ciddi bir şekilde sıkıntımız var. Berber ve kuaför salonları için hazırlanan fiyat tarifelerine uymayan bazı iş yerleri, haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bu durumun bir nedeni de berber ve kuaförlerin fiyat belirleyememesinden kaynaklanıyor. Bundan dolayı 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununun 62’nci maddesinde, söz konusu olan ‘Fiyat tarifeleri azami hadleri gösterir’ tanımlanmasından kaynaklanıyor. Fiyat tarifelerinin azami ve asgari fiyatları göstermesi piyasada oluşan aşırı fiyat farkını önleyecektir” şeklinde konuştu.

“MESLEĞİMİZİN ZEDELENMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ”

Darıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Ucuza çalışan berberler ve kuaförlerimiz zanaatkar kimliğimizi zedelemektedir. İşyerlerinin dış cephelerine asılan tabelalar tarife dışı ücret levhaları yasal değildir. Meslektaşlarımız yasalara uymalıdır. Fiyat tarifelerindeki ciddi farklar ve tabelalara yazılan fiyat reklamları müşterilerimiz tarafından meslektaşlarımıza karşı güvensizlik oluşturmaktadır. Bu durumdan hem meslektaşlarımız hem de vatandaş zarar görmektedir. Resmi olan tarifelerimizin sabit uygulanması adına çalışmaların uygulamaya geçirilmesi isteğimizdir. Bunun düzeltilmesi için resmi kurumlarımıza yazılarımızı yazıp gerekirse berber ve kuaförlerin adres tespitiyle bilgilendiririz.”
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
25.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin