“BİLİNÇLİ TÜKETELİM”

Gaziantep’te bilinçli tüketime yönelik kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarını sürdüren İsmet Değirmenci;
“BİLİNÇLİ TÜKETELİM”

Toplumda bilinçli tüketimi sağlamaya yönelik çalışmalarıyla dikkatleri üzerinde toplayan Gaziantep Tüketici Hakları Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, “Bilinçli tüketici öncelikle neyi alacağını, neye ihtiyacı olduğunu bilen olmalı. Tüketici maddi yönden sıkıntı çekmeden, her ne kadar da ürün kampanyalı olsa da ihtiyacı yoksa almayan kişi bilinçli bir tüketicidir” dedi.

“TÜKETİMDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”

“Fakat her gördüğü şeyi alan, aman şu ucuzdur alalım, hesap kitap yapmayan, kafasına göre alış veriş yapan, kredi kartını tutarsızca kullanan bilinçsiz, ama kredi kartını ihtiyacı oranında kullanan ve ödeyeceğinden emin olan bilinçli tüketicidir. Bir ürün alırken o ürünün lazım olduğundan emin olmamız lazım” diye konuşan Gaziantep Tüketici Hakları Derneği Başkanı İsmet Değirmenci, “Bilinçsiz kredi kartı kullanımının da Allah korusun aile içi sorunlar ve sıkıntıların yaşandığına şahit oluyoruz. Alınan ürünün diğer yandan ayıpsız olduğuna kanaat getiren kişi bilinçli tüketici olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

“BİZ TÜKETİCİLERE DE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

“Tüketicinin korunmasıyla ilgili çalışmalar, ülkede üretilen mal ve hizmetlerin kalitesinin yükselmesi ve rekabet ortamının sağlanmasıyla yakından ilgilidir” şeklinde konuşan Gaziantep Tüketici Hakları Derneği Başkanı İsmet Değirmenci sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu bağlamda, sadece bu çalışmalarda payı bulunan taraflara değil, ekonomik faaliyetlere taraf olan biz tüketicilere de çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Yasaların bizlere tanıdığı hakları kullanmaktan çekinmemeli ve hak arandıkça haksızlıkların azalacağını daima aklımızda tutmalıyız. Unutmamalıyız ki, sorumluluk bilincinin gelişmediği toplumlarda verilen hakların değeri özümsenemez ve sonuç olarak da bu haklar layıkıyla hayata geçirilemez. Hakkını arayan ve aynı zamanda sorumluluğunu bilen, mal ve hizmetleri ekonomik yönden karşılaştırarak en uygununu seçen, diğer tüketicilerin haklarına saygılı, topluma ve çevreye duyarlı ve sosyal sorunlarla ilgilenme istekliliğini gösteren tüketicilerin toplumumuza kazandırılması ile bilinçli tüketici ve bilinçli tüketim anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması Tüketici koruma derneklerinin önderliğinde, kamu kuruluşlarının, eğitim kurumlarının, özel kuruluşların ve basın yayın kuruluşlarının işbirliğiyle çok daha hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.”

GÜNDEM
Bülent Öner
29.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin