“BİZ YAPTIK BİZ ÇEKECEĞİZ”

Koronavirüs haritasında kırmızıya boyanan Gaziantep’te hafta sonu kısıtlamaları başlıyor. Kısıtlamalardan en çok etkilenen kesim ise tüm esnaf kesimlerinde olduğu gibi lokantalar oldu.
“BİZ YAPTIK BİZ ÇEKECEĞİZ”

Yeni kararlar özellikle lokanta ve kafe esnafını hiç mutlu etmedi. Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, Ramazan Ayı için verilen karaların esnaf için tam kapatma anlamına geldiğini belirtti. “Yalnızca çalışanları korumak esnafın sorunlarını çözmez” diyen Bayrakçı, devletin vergi, SGK ve kira giderlerine katkı yapmasını istedi. Diğer yandan Bayrakçı yeniden uygulamaya konulan kısıtlama kararlarında esnafın öz eleştiri yapması gerektiğini dile getirdi. Şahinbey Kaymakamlığı ile ortak denetimlerini sürdüren meslek odası yönetimi uyarılarını sürdürüyor.

“ESNAFIMIZ KURALLARA YETERİNCE UYMADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kararlar esnafı kara kara düşündürüyor. 13 Nisan'da başlayacak Ramazan ayı boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler, paket servisiyle sınırlı tutacak. Ayrıca Ramazan ayında toplu iftar ve sahur etkinlikleri yapılmayacak. Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, yeni normalleşme sürecinde esnafın ortaya konulan kurallara net bir şekilde uymadığını anlattı. Bayrakçı açıklamasında, “Normalleşme sürecinde lokantacı esnafımıza yüzde 50 kapasite ile çalışmaları gerektiği anlatıldı. Fakat esnafımızın önemli bölümü bu kurala uymadı. Yaşanan süreçte hem vaka sayısı yükseldi hem de kısıtlamalar yeniden yaşama geçirildi. Bu nedenle esnafımız yeni kısıtlama döneminde kurallara titizlikle uymalı aksi taktirde daha kötü süreçler yaşanabilir” dedi.

“ÇALIŞANLAR KADAR ESNAFTA KORUNMALI”

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı kararlar esnaf için tam kapanma anlamına geldiğini söyledi. 31 Marttan bu yana lokanta, pasta ve kafe esnafının yüzde 70 kaybı olduğunu söyleyen Bayrakçı, “yine fatura bize kesildi” dedi. Pandemi ile birlikte esnafa yüzde 3 yardım yapıldığını belirten Bayrakçı, vergi, SGK ve kira giderlerine devletin katkı yapmasını istedi. Kısa Çalışma Ödeneğinin kesilmesinin ardından ücretsiz izinlerin artacağına dikkat çeken Bayrakçı, sadece çalışanların korunarak esnafın ayakta kalamayacağını belirtti.

LOKANTALARDA KISITLAMALAR NASIL OLACAK?

Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak. Yetkililer, “Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız” şeklinde konuştular.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
31.03.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin