BODRUM'A RAKİP GELDİ

BODRUM'A RAKİP GELDİ

Rumkale, Bodrum'a rakip oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali'nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Türkiye’nin yeni Bodrum’u Rumkale. Bodrum’a giden kim varsa Fırat’a davet ediyoruz. Fırat’ın bu güzelliğini tüm Dünya’ya duyurmamız gerekiyor" dedi.

FATMA ŞAHİN'DEN BODRUM'CULARA DAVET

Gaziantep'in tarihi güzelliklerinden bir olan Rumkale, Bodrum'a rakip oldu. 2'nci Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali'nde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Rumkale'de büyük bir medeniyetin ve kültürün altyapısı var. Abdulhamit Han 1800’li yıllarda buraya özel fotoğrafçısını göndermiş ve buranın fotoğraflanmasını istemiş. Bizler çok zaman kaybettik. Çok hızlı hareket ederek Fırat’ın bu güzelliğini tüm dünyaya duyurmamız gerekiyor. Yerelden evrensele gelenekten geleceğe artık herkes Fırat’a gelecek. Bodrum’a giden kim varsa Fırat’a davet ediyoruz. Türkiye’nin yeni Bodrum’u Rumkale" dedi.  

FIRAT’A TELEFERİK GELİYOR 


Fırat Nehri'nin teleferikle izleneceğini söyleyen ve güzelliklerin farklı açılardan da izlenmesine imkan sağlayacaklarına işaret eden Fatma Şahin, "Kaleye ulaşımı kolaylaştırmamız lazım. Bunun için de iki hat arasında teleferik projesi üzerine çalıştık. Seyir tepesiyle restorasyonu bitmiş binalarla kalenin üzerindeki yaşamı eski haline dönüştürüyoruz. Kalenin 4 kapısı, bir camisi, bir manastırı var, hamamıyla yaşam alanıyla büyük bir yaşam var. Bizim muradımız Rumkale’yi yeniden yaşatmak. Kültür Bakanlığı'nın restorasyonunu tamamladığı yerleri Büyükşehir olarak biz alacağız. Önümüzdeki sene seyir tepesiyle 1 buçuk milyon metrekare yeşil alanıyla kaleye gitmeyi kolaylaştırarak, Fırat’ı teleferikle izleyeceğiz" diye konuştu.

FESTİVAL İÇİN BEŞ KİLOMETRE KULAÇ ATTILAR

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan festivalde açık su yüzme yarışmaları, dragon bot yarışmaları, su kayağı, jet ski, flyboard ve wakeboard gösterileri yapıldı. Ayrıca yüzücüler festivalde 5 kilometre kulaç attı. Rumkale-Merzimen Çayı üzerindeki Dragon Bot yarışmasıyla devam eden yarışmalara, 800 sporcu katıldı. Türkiye’nin en yaşlı kadın yüzücüsü Fatma Nazan Göğen ile en yaşlı erkek yüzücüsü Levent Aksüt ise şeref konuğu oldu.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
7.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin