BORÇLU SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞ GÖRÜLDÜ

BORÇLU SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Yaşanan ekonomik sorunlarla birlikte icra kıskacında kalan vatandaşlar icra tebligatlarını almamak için mücadele ediliyor. Mahalle muhtarları yaşanan bu durumdan en dertli olan kesim. İcra tebligatlarını almak istemeyen borçlu vatandaşlar ile mahalle muhtarları karşı karşıya geliyor.

Gaziantep’te son yıllarda İcra Dairelerinde ki takip dosyalarında önemli artış gözlendi. 2019 yılının sonu itibariyle karşılıklı icra dosyasında patlama yaşandı ve sayı yaklaşık 1 milyona ulaştı. Bankalar başta olmak üzere çok sayıda kalemde borcunu ödeyemeyen vatandaşlar hakkında açılan icra dosyası sayısında önemli bir artış gözlendi.

KABUL EDİLMEYEN YÜZLERCE
TEBLİGAT MUHTARLIK BÜROLARINDA

Mahalle muhtarları yanlış adres nedeniyle veya adreslerde ki muhataplar tarafından kabul edilmeyen tebligatların muhtarlık bürolarını meşgul ettiğine dikkat çektiler. Muhtarlar, yüzlerce tebligatın arasında beynamaz olduklarını dile getirdiler. Bazı mahalle muhtarları, tebligat kanununun 21. maddesine göre vatandaş mahallede oturmuyorsa veya evde bulunmuyorsa, muhtarların kanunen tebligatı almak mecburiyetinde olduklarını açıkladılar. Muhtarların tebligatı imzalayıp teslim aldığını vurgulayan muhtarlar sözlerine şöyle devam ettiler;
“Muhtarın bu evrakları 3 ay muhafaza etme zorunluluğu var. Vatandaşlarımız genelde tebliği kabul etmiyor, çünkü herkes gırtlağına kadar borcun içindeler. Halk, tebligat kanununu bilmedikleri için tebligatı almıyorlar. İnsanlar zaten ekonomik kriz nedeniyle boğulma derecesine geldiler. Muhtarlar tebligatı aldıktan sonra eve götürmek, telefon açmak gibi hiçbir mecburiyeti yoktur. Sadece benim mahallemde günde 5 postacı tebligat dağıtıyor. Muhtar olarak bunları dağıtmaya ne ömrüm ne de zamanım yeter. Vatandaş muhtarlıktan bile tebligatı almaya korkuyor, ‘Evrakı alırsak evimize icra, haciz gelir’ diyorlar.”

“İCRA DOSYALARININ GİDEREK ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Hiçbir vatandaşın hacizli duruma düşmek istemediğini kaydeden muhtarlar sözlerini şu şekilde sürdürdüler;

“Vatandaşların birçoğu kredi kartı, Gazdaş, Tedaş borcundan dolayı mahkemelik. Muhtarlar tebligatı aldıktan sonra vatandaşın eline geçmiş sayılıyor. Ama vatandaş bunu bilmediği için burada en büyük sıkıntıyı muhtar çekiyor. Eğitimli insanlar bile ‘benim tebligatımı nasıl alırsın?’ diyorlar. Muhtarın kanuna göre almak zorunluluğu var. O nedenle mahalle sakinleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Asgari Ücretle çalışan bir insan 960 lira alırken, 2 bin lira para harcarsa borç sürekli artar. İcra dolayısıyla çok kişinin evi, arabası gitti. Yetkililerden tek ricam bu tebligatlar artık muhtarlara getirilmesin. Torbalar dolusu tebligat geliyor, hem işimizi yapamıyoruz hem de vatandaşla karşı karşıya kalıyoruz.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
6.12.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin