Boz fıstık 200 lira

Boz fıstık 200 lira

Antep fıstığında fiyatın 220 liraya çıkmasını protesto eden tatlı üreticilerinin fıstıklı baklava üretmeme kararı alması ile ortaya çıkan baklavadaki fıstık krizine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba el atmıştı. Yapılan görüşmeler sonrasında Antep fıstığı fiyatları 160 liraya kadar düştü ama iç fıstık bugünlerde yeniden 200 lira bandına ulaştı.

Fıstık satıcısı Abdullah Veys, baklavalık iç fıstıkta fiyatın yeniden 200 lirayı bulduğuna dikkat çekti. Fıstık satıcıları yaşanan bu durumdan kötü şekilde etkilendiklerini dile getirirken diğer yandan baklava imalatçıları ise, “Yetkililerin bu fiyat arıtışına ya da stokçulara müdahale etmesi gerek. Biz fıstık içinin fiyatı yükselse de, baklavanın fiyatını aynı şekilde yükseltemiyoruz. Fıstık stokçuları bu durumu fırsat bilip fiyatları yükseltiyorlar. Piyasa da fıstığın olmadığını söylüyorlar. Piyasada fıstık var ama stokçuların elinde. Örneğin; bayramlarda baklavaya çok yoğun talep olur. Biz talep çok diye baklavaya zam yapmıyoruz. Bu fırsatçılık olur. Ama fıstığı elinde bulunduran stokçular durumdan faydalanıp fiyatları yükseltiyorlar” şeklinde yorum yapıyorlar.

Satıcılar, “İşin temeline baktığımızda, yapılması gereken sağlam bir çalışma var. Fıstığın birim fiyatının kayıt altına alınması gerekiyor. Şu anda kayıt dışı olduğu için bu ara dönemde, yeni mahsul çıkana kadar eski mahsul üzerinden stokçular bir rant elde etmeye çalışıyor. Bunu önlemenin tek yolu, lisanslı depoculuk ve ürüne destektir. Önümüzdeki günlerde fıstık üreticilerimizi rahatlatacak şekilde, büyük lisanslı depolar kurulacak kentimizde. Fırsatçıların eline fırsat vermemek için bu çalışmayı yapmamız gerekiyor” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
22.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin