Bu ailenin yardıma ihtiyacı var

Bu ailenin yardıma ihtiyacı var

İlimiz Tişlaki Mahallesinde yaşayan 69 yaşındaki Döne Polat ve eşi 75 yaşındaki gözleri görmeyen ve kısmi felç nedeniyle yatalak olan Cafer Polat’ın, iki katlı evleri olduğu gerekçesiyle nakdi yardımı ve kömür yardımı kesildi.

İlimiz Tişlaki Mahallesi Hamet sokakta ikamet eden çevrenin yardımlarıyla ve 65 yaş aylığıyla geçimlerini sağlamakta olan bir ailenin iki katlı evi bulunduğu gerekçesiyle yardımı kesildi.

İKİ KATLI EVİN VAR, KİRACIN DA VAR DEDİLER

İlimiz Şahinbey İlçesi Tişlaki Mahallesi Hamet sokakta yaşayan ve karı koca Cafer ve Döne Polat’ın yaşlı ve bakıma muhtaç olduklarına aldırış edilmeksizin, iki katlı evi var diye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aldıkları para yardımı ve kömür yardımları kesildi.

BİR HAYIRSEVER EVİNİ BAĞIŞLAMIŞTI

Daha evvel seyyar satıcılık yaparak, yani evde mısır haşlayıp sepete doldurup sokak aralarında satarak geçimini sağlayan Cafer Polat, yaklaşık üç yıl önce bir rahatsızlık geçirdi ve gözlerini kaybetti. Daha sonra yine bir rahatsızlık geçirerek kısmi felç olan Cafer Polat bu kez de yürüyemez hale gelip yatalak oldu.

Cafer Polat’ın içler acısı bu halini gören ve önceden bu mahallede yaşayan bir hayırsever, mahalledeki küçük evini bu aileye bağışladı. Bir oda altta bir oda üstte olmak üzere toplam iki odalı bu eve iki katlı ev muamelesi yapıldı.

EVİNDE KİRACISI VAR DİYE İHBAR EDİLMİŞ

Bir de evinde kiracım olduğunu öne sürdüler diyen Döne POLAT, durumu şöyle anlattı: “Ben fakir ve yardıma muhtaç bir halde ve konu komşumun yardımıyla yaşamımı sürdürüyorum. Biz önceden bir dükkanda yaşardık, sonra bir oda bir eve kiraya geçtik. Yoksulluğun ve sokakta kalmanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Bir tane iki çocuklu Suriyeli aileyi kışın günü ev sahibi kapıya koymuş, onların bu durumuna yüreğim acıdı alt odada ev bulana kadar kalmalarını sağladım. Birisi bunun kiracısı var diye vakfa ihbar etmiş. Benim evim zaten iki oda, mutfağım yok, banyom yok, sadece iki odası ve bir tuvaleti var. Bir odası alt katta, bir odası üst katta. Yaşanılabilecek bir yer bile değil ama başka gidecek kalacak yerimiz yok. Burayı da bir büyüğümüz bağışladı. Allah ondan razı olsun. Yoksa biz de sokaktaydık.” dedi.

65 YAŞ AYLIĞIYLA YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜYORLAR

Daha önce mısır satarak geçimini sağlayan Cafer Polat, gözlerini kaybettikten sonra evden dışarı çıkamaz hale geldi. Sonra bir de kısmi felç geçirince ayağa da kalkamaz olan Cafer Polat, bu kez de yatağa mahkum oldu.

Şu an sadece eşine ve kendisine bağlanan 65 yaş aylığı ve konu komşunun yardımlarıyla geçimlerini idame ettirdiklerini söyleyen Döne Polat, “Sadece bu mağdur aylıklarımız var üç aydan üç aya cüzi bir miktar aylık alıyoruz. Daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aylık para yardımı yapardı. Birisi iki katlı evi var, bir katında kiracısı var diye ihbar edince hem para yardımımı hem kömür yardımımı kestiler. Yaklaşık bir yıldır bu yardımı alamıyorum. Şimdi kömür dağıtımı yapılacak, onu da alamayacakmışım. Vakfa gittim durumumu anlattım, bakarız dediler, bir şey çıkmadı. Biz ne yapalım, bizim bir tane çocuğumuz da yok ki bize baksın. Komşularımız olmasa değil geçinmek, yaşamamız bile çok zor.” dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin