BU AYIP SADECE OĞUZELİ’NİN DEĞİL GAZİANTEP’İN!

Oğuzeli ilçesinde Ezo Gelin’in anıt mezarı ve çevresinde başlatılan restore çalışmaları bir türlü tamamlanamadı. Anıt mezarın yer aldığı alan pislikten geçilmiyor. Vatan sevgisinin, kardeşliğin, misafirperverliğin, Türk kültürünün temsilcisi Ezo Gelin.
BU AYIP SADECE OĞUZELİ’NİN DEĞİL GAZİANTEP’İN!

Oğuzeli Belediyesi tarafından Ezo Gelinin anıt mezarının yer aldığı alanda başlatılan “Oğuzeli’nde Barak Mimarisi ve Kültürünün Korunması” çalışması henüz tamamlanamadı. Ezo Gelinin anıt mezarının olduğu yer pislik yuvasına dönüştü. Vatandaşlar Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç’ı eleştiri yağmuruna tutarken Ezo Gelinin anıt mezarının çevresinde sürdürülen çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istiyorlar.

ÖDÜLÜ BU REZALATİN YAŞANMASI İÇİN Mİ ALDIN?

Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği ve Azerbaycan Pedagoji Üniversitesince düzenlenen sempozyumda, 'Ezo Gelin' projesi ve Türk kültürünün korunmasına yönelik çalışmaları nedeniyle 'Türk Dünyası Hizmet' ödülüne layık görülmüştü. Başkan Kılıç, ödülünü Bakü Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Cefer Ceferov’un ellerinden almış ve gündeme yerleşmişti. Gaziantep’in kültüründe Barak Kültürü adı altında önemli bir yeri bulunan Ezo Gelinin anıt mezarına yönelik yapılan bu saygısızlık büyük tepkilere neden oldu.

SAİT KILIÇ’A VATANDAŞLAR ATEŞ PÜSKÜRÜYOR

Oğuzeli’nde yaşayan vatandaşlar Ezo Gelin’in anıt mezarının ve çevresinde ki çalışmaların bir an önce tamamlanmasını isterken, “Bu zamana kadar yapılan güzel bir işe hiç kötü demedik. Vallahi yazık milletin parasını hesapsız, kitapsız heba etmek eğer vicdanlarınızı sızlatmıyorsa ne diyelim. İşte yüz milyarlar harcanan Ezo Gelin Kültür Merkezi çöküyor belli ki bu iş müteahhitten başkasına yaramamış. Allah ıslah etsin.  Yeterli alt yapı çalışmaları yapılmadan kilit taşı ile göz boyamak istiyorlar. Her taraf pislik ve koku içinde. Mezarın içi tahrip edilmiş vaziyette. 800 bin liraya yakın para harcanmış ortada bir şey yok. Köylüler bu konuda muzdarip. Defalarca uyarmışlar dinlememişler. Sait kılıç ödül aldık diye vatandaşı kandırıyor” şeklinde yorumlar yapıyorlar.

EZO GELİN'İN HİKAYESİ
 
Ezo Gelin adıyla meşhur Zöhre Bozgeyik, 1909 yılında Oğuzeli ilçesi Dokuzyol köyünde doğdu. 1930 yılında değişik usullerle Şiddo Hanifi Açıkgöz ile evlenen Ezo Gelin'in bu evliliği 1,5 yıl sonra sona erdi. 6 yıl dul kaldıktan sonra 1936 yılında Suriye'nin Kozbaş köyünde teyzesinin oğlu Abuzer Memey ile evlenen Ezo Gelin'in 3 çocuğu oldu. 1956 yılında vatan hasretiyle verem olduğu belirtilen Ezo Gelin, vefat edince imkan olursa Türkiye'yi gören Bozhöyük tepesine gömülmeyi vasiyet etti. 1997 yılında eski Oğuzeli Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, eski Gaziantep Valisi Muammer Güler ve Dokuzyol köyünden eski Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'ın teşvikleriyle mezarın nakli için Suriye makamlarına başvuruldu. 2 yıl süren çalışma ve temaslar sonucu Ezo Gelin'in naaşı eski Oğuzeli Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız başkanlığında bir heyet tarafından 23 Eylül 1999 tarihinde Dokuzyol köyüne taşındı. Vatan sevgisinin, kardeşliğin, misafirperverliğin, Türk kültürünün temsilcisi Ezo Gelin, 24 Eylül 1999 yılında Oğuzeli ilçesi Dokuzyol köyündeki anıt mezara defnedildi.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.03.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin