BU BEYGİRİN AKIBETİ NE OLDU?

Seyrantepe ve Çıksorut Mahallelerinde yer alan hayvan ahırlarının önemli bölümü mühürlendi. Mühürlemeye rağmen halen işyerlerinde adaklık küçük ve büyükbaş kurbanlık satıcılarına rastlanıyor.
BU BEYGİRİN AKIBETİ NE OLDU?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerinin Seyrantepe ile Humanızlı bölgelerinde üst üste gerçekleştirdiği denetimlerde çok sayıda hayvan ahırı kapatıldı. Tüm denetimlere rağmen adı geçen bölgelerde hayvan ahırları kalmamış gibi görünüyor ama kasap adı altında adaklık kurban satışına devam ediliyor. Dün objektiflere Seyrantepe Mahallesi’nde takılan bir görüntüde kasap önünde bir beygir yer aldı. Beygirin akıbeti konusunda net bir bilgi yok ama beygirin orada ne işi vardı kafalarda soru işaretleri kaldı.

120 AHIR VE DÜKKAN KAPATILMIŞTI

Gaziantep’te hayvan ahırlarının bulunduğu Seyrantepe ile Humanız bölgesindeki kalan ahırlar da kapatıldı. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen ahırların neredeyse tamamı kapatıldı. Artık kent içinde kimse hayvan besleyemeyecek. Çevreye olumsuz koku ve görüntü veren ahırların temizlenmesi için zabıta ile emniyet birimlerinin birlikte yürüttüğü kapatma faaliyetlerinde daha önce de 120 ahır ve dükkan kapatılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleri ile başlatılan kapatma faaliyetleri sonuç verdi. Zabıta ekiplerinin yaptığı denetimlerde insan sağlığına aykırı olan ahırlar mühürlendi. Hayvan besicileri bundan sonra Çaybaşı Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdürüyorlar.

FATMA ŞAHİN, “HALKIMIZIN SAĞLIĞI İÇİN HAREKETE GEÇTİK”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, daha önceki açıklamalarında ahırların olduğu bölgeye insanların yaşamlarını kolaylaştıracak konut yapacaklarını ifade emişti. Yaklaşık 45 yıldır hayvanlar ile iç içe yaşayan bölge halkının bundan sonra daha temiz ve kaliteli konutlarda ikamet edeceklerini belirten Şahin, “Halkımızın daha sağlıklı, rahat ve güvenli bir alanda yaşamaları için çalışmalarımız devam edecek” diye konuşmuştu. Zabıta yetkilileri bir ay içinde kapatma ve taşıma faaliyetlerinin tamamlanacağını belirtirken, bundan sonra Seyrantepe, Şirinevler, Humanız bölgeleri ve şehir içinde hiçbir ahırın faaliyet gösteremeyeceğini belirttiler.

GÜNDEM
Bülent Öner
26.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin