Bu çantalara dikkat!

Bu çantalara dikkat!

Gaziantep’te 5-10 liraya satılan ve kanserojen madde içeren çanta ürünlerinin toplatılması isteniyor. Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, kanserojen madde içeren çanta üreticilerinin yanı sıra, terlik ve saraciye sektöründe faaliyet gösteren işyerlerini belediye- İş-Kur, Maliye, SGK ve polis ekipleri eşliğinde denetlendiğini duyurdu.

Yapılan denetimlerde sadece kanserojen madde içeren çanta ve yan ürünlerinin yapıldığı işletmeler değil bu işletmelerde kaçak yollarla çalıştırılan Suriyelilerde tespit edildi. Sosyal güvenlik yetkilileri kaçak yollarla çalışan Suriyelileri yapılan denetimlerde tespit ederek kayıt altına aldılar. Yapılan denetimlerde ayrıca 100’den fazla işyeri mühürlendi, ruhsatsız çalışan işyerleri ise işyeri çalıştırma ruhsatlarını yaptırmaları yönünde uyarıldı. Karşılarında denetçileri gören işyeri sahipleri cezadan kurtulamadılar.

Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, kentte yerleşen Suriyeli sığınmacıların özellikle kendi sektörlerinde iş başı yaptıklarını anlatarak, “Aylardır yetkilileri sesimizi duyurmaya çalıştık ve sonunda onlarda gelinen noktada, kaçak yollarla çalıştırılan Suriyeli sığınmacıların yavaş yavaş işyeri açmaya başladıklarını anladılar. Son dönemde işyerleri her yönüyle denetlenmeye başlandı. Bu tüm meslek odaları adına oldukça sevindirici, Suriyeli sığınmacıların esnafımızda yarattığı tahribat gözle görülmeye başlanıldı” şeklinde konuştu.

Piyasada satılan ucuz çantaların tamamının kanserojen madde içerdiğine dikkat çeken Gaziantep Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, “Yerel yönetimlerin Sağlık Bakanlığının genelgesi doğrultusunda tezgahta 5-10 liraya satılan ucuz çantaları toplaması gerekiyor. Bu çantalar insan sağlığı için olumsuz bir tablo oluştururken, diğer yandan ise esnafımızın mağdur olmasına sebep oluyor. Esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi için belediye yönetimlerinin bakanlık genelgesi doğrultusunda denetimlerini artırmalarını ve bu çantaları piyasadan toplamalarını talep ediyoruz” dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
22.07.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin