Bu ekmek nerede nasıl üretiliyor?

Bu ekmek nerede nasıl üretiliyor?

Suriyeli sığınmacılar için Gaziantep’te özel olarak yapılan Halep ekmeğinin merdiven altı yöntemle üretildiği ortaya çıktı. Kent genelinde bakkallar başta olmak üzere değişik işyerlerinde satışı yapılan ekmeğin merdiven altında üretilmesi karşısında bu ekmeğin nerelerde ve nasıl üretildiği merak konusu oldu.

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin önemli bölümü Gaziantep’te konaklıyor. Kendi işyerlerini açan Suriyeliler için özel üretilen Halep ekmeğinin kayıt dışı yollarla kurulan işletmelerde yapıldığı belirtildi. Kendilerine özel üretilen ekmeğin dışında farklı bir ekmek ürünü yemeyen Suriyelilerin günlük ekmek tüketimi ise rekor sayılabilecek düzeyde.  Ekmek üretiminin nerede ve nasıl yapıldığı konusu merak konusu olurken, kent genelinde hemen hemen her bakkalda satışı yapılan Suriye ekmeğinin hijyene uygun ortamda yapılıp yapılmadığı da ayrı bir merak konusu oldu.

DENETİM TABİ TUTULMUYOR

Hiçbir denetime tabı tutulmadan üretilip satışla sunulan Suriye ekmeği Gaziantepli fırıncıları zor durumda bırakıyor. Bu nedenle büyük zarar gören fırıncılar, yasaya aykırı olmasına rağmen sokakta satılan Suriye ekmeği yüzünden iş yapamaz hale geldi. Gaziantepli fırıncılar büyük marketlerin düşük fiyata ekmek satışının yanında ikinciyi darbeyi Suriye ekmeğinden yiyor. Denetlenmediği için sağlıksız koşullarda üretilen Suriye ekmeğinin esnafı zor durumda bıraktığını açıklayan fıtıncı esnafı, “Hangi koşullarda üretildiği belli olmayan ekmeklerin gramajı daha düşük. Vatandaş kâr etmek isterken zarar ediyor” diye görüş bildirdiler.

SURİYE EKMEĞİ HAKSIZ REKABET NEDENİ

Suriye ekmeğinin artık neredeyse merdiven altında üretilmeye başlanıldığı dile getiren bazı esnaf temsilcileri, “Bunun bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Esnaf perişan oldu. Her bakkalda her köşe başında artık Suriye ekmeği var. Vergi yok, sigorta yok, hiçbir şey. Bu haksız rekabettir. Bizim esnafımız, yazarkasa fişi kesmezse, poşet bulundurmazsa ceza yiyor. Bunlarda hiçbir şey yok bir de insan sağlığıyla oynuyorlar” şeklinde konuştular. Gaziantep’te ekmeğin işportaya düştüğünü vurgulayan esnaf temsilcileri ise, “Ekmek dedin mi akan su duruyor. Ekmek çok temiz, hijyenik yerde satılması lazım. Bakanlık, bakkal dolaplarının hijyenik olmasını istiyor. Biz buna büyük özen gösterirken Gaziantep’te ekmekler cadde ortasında, kaldırımda, tozun toprağın içinde satılıyor. Defalarca uyarmamıza rağmen nedense yetkililer bu duruma seyirci kalıyor” şeklinde görüş belirttiler. Suriye ekmeğine halk sağlığını tehdit ettiği ve haksız rekabete neden olduğu için karşı olduklarını bildiren yetkililer şu şekilde konuştular;
“Gaziantep’in ihtiyacı olan bir ekmek çeşidi değil. Kendi tercihleri, birbirine destek olmak için ürettiler. Suriyelilerle birlikte Gaziantep’in nüfusu arttı ama pazar payımız daraldı. Çünkü Türkler de Suriye ekmeği alıyor ama Suriyeliler bizim ekmeğimizi almıyor. Bu en büyük problemimiz. Suriye ekmeği, Gaziantepli fırıncıyı öldürüyor.”

GÜNDEM
Bülent Öner
23.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin