BU FOTOĞRAFA SEVİNELİM Mİ? ÜZÜLELİM Mİ?

Şahinbey Belediyesi ilçe genelinde her gün 8 bin 500 aileye sıcak yemek yardımının yanı sıra yine günde 8 bin 500 kişiye sıcak çorba ikramında bulunuyor. Şimdi soruyoruz; “Yoksulluk karşısında”
BU FOTOĞRAFA SEVİNELİM Mİ? ÜZÜLELİM Mİ?

Ekonomik sıkıntılar karşısında her gün binlerce yoksul aile aş evlerinden aldığı 3 kap yemekle karınlarını doyuruyor. Kamunun dışında bazı özel aş evlerinde de yoksul ailelere yönelik yemek dışında diğer kuru gıda yardımları gerçekleştiriliyor. İşte Şahinbey Belediyesi her gün 8 bin 500 kişiye sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Yoksul aileler bu uygulamadan memnun ama yoksul ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. Şahinbey Belediyesi’nden konuya ilişkin açıklamalarda, “İhtiyaç sahibi aileler her gün öğle saatlerinde belirtilen noktalara giderek yemeklerini alıyor. Amacımız, gerçek ihtiyaç sahiplerinin kimseye muhtaç olmadan karnını doyurabilmeleri” denildi.

BU FOTOĞRAF İÇİMİZİ ACITIYOR

Gaziantep genelinde her gün binlerce aile uzak noktalardan yaya olarak aş evlerinin yolunu tutuyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren 3 kap sıcak yemek alabilmek için kış demeden yaz demeden saatlerce kuyrukta bekliyor. Yoksulların karınlarını doyuran Şahinbey Belediyesi’nin resmi açıklamasında her gün 8 bin 500 kişi yemek alıyor. Bu rakam sadece ilçe belediyesinde, diğer yandan ise özel aş evlerinde yine binlerce yoksul aileye her gün düzenli olarak yemek yardımı yapılıyor. Sanayi ve marka değerleriyle ön plana çıkan Gaziantep’te bu tablo karşısında ise üzülmemek elde değil. İşte aş evlerine ilişkin Şahinbey Belediyesi’nden yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Her sabah 16 noktada sıcak çorba ikramı yapılıyor. Günde 8 bin 500 kişiye buralarda sıcak çorba ikramında bulunuyoruz. Sıcak yemek ikramımızdan da yine 8 bin 500 kişi faydalanıyor. İhtiyaç sahibi aileler her gün öğle saatlerinde belirtilen noktalara giderek yemeklerini alıyor. Amacımız, gerçek ihtiyaç sahiplerinin kimseye muhtaç olmadan karnını doyurabilmeleri. Ayrıca vatandaşlarımızın en acılı günlerinde onların yanında olarak taziyelerinin ilk günlerinde yemek, ayran, çay, şeker, tabak, kaşık, sofra ve gül suyu veriliyor. Böylelikle vatandaşlarımızın acılarını da paylaşarak hafifletmeye çalışıyoruz.”

UŞAKKİ VAKFINDA HER GÜN 2 BİNİN ÜZERİNDE
AİLEYE SICAK YEMEK YARDIMI YAPILIYOR

Uşşaki Vakfı Gaziantep Şubesi, devamlı yaptığı yemek yardımının yanında gıda yardımı da yaparak düzenli şekilde yılın 12 ayı yoksul ailelerin yüzünü güldürüyor. Her gün 2 bin 400 kişiye düzenli yemek ulaştıran vakıf yönetimi, farklı alanlarda da yardımlarını sürdürüyor. Gaziantep’te her gün düzenli olarak yoksul ailelere yemek dağıtan Uşşaki Vakfı, faaliyetlerini yılın 12 ayı sürdürüyor. Yoksul ailelere, yemek yardımının yanında gıda yardımı da yapılıyor. Uşşaki Vakfının hayırseverlerin destekleriyle yoksul insanların yüzünü güldürmeye devam ettiklerinin söyleyen yetkililer,  “Vakfımıza yardımda bulunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi. Uşşaki Vakfı’nın dışında benzer dernek ve vakıflarda yılın her ayı yoksul ailelerin yüzünü güldürmek için yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Diğer yandan kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma dernekleri ile yerel yönetimlere bağlı yardım kuruluşları da yardımlarını aralıksız bir şekilde sürdürecek. Uşşaki Vakfı olarak şu anda 410 aileye, 2 bin 400 kişiye haftanın yedi günü yemek sunduklarını söyleyen Uşşaki Vakfı yetkilileri, “Bunların yanında çeşitli gıda paketleri kahvaltılık ürünleri de vermekteyiz. Her gün vakfımızın, hayırseverlerin destekleriyle yoksul insanları iyi tespit edip onların hayırlarını tam hedefine ulaştırmaktır. Vakfımızın çok sistemli çalışmasıyla sizlerin de gördüğünüz gibi yoksul ailelerimize yardım ederken izdihama müsaade etmiyoruz. Et haşlama, bulgur pilavı ayrıca yanında kahvaltılık olarak reçel ve çay veriyoruz” ifadelerini kullandılar.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
26.02.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin