BU NASIL YIKIM?

BU NASIL YIKIM?

Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında depreme dayanıksız bölgelerde kamulaştırma yönetimiyle yıkım çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırma çerçevesinde yıkım çalışmalarının sürdürüldüğü Delbes Mahallesi’nde yıkılan evlerin enkazları sokak ortalarına taştı. Moloz yığınlarından şikayetçi olan bölge sakinleri bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

DELBES’TE ENKAZ YIĞINLARI SOKAĞA TAŞTI!

Delbes Mahallesi’nde devam eden kamulaştırma çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirilen yıkım çalışmaları vatandaşları çileden çıkarttı. Havaların ısınmasıyla birlikte sokaklara taşan moloz yığınları vatandaşların şikayetine neden oldu. Yıkılan evlerin moloz yığınları sokağa taşınca evlerinde oturamaz hale geldiklerini dile getiren vatandaşlar, “Havalar ısındı. Yıkılan evlerin moloz yığınları sokağa taşıyor. Bölgemizde evlerin tamamı henüz kamulaştırılmadı. Bu nedenle kamulaştırılan evlerin yıkım gerçekleştirildikten sonra o alanın temizlenmesini istiyoruz. Temizlenmemesi halinde ise gördüğünüz gibi sokağa taşan moloz yığınları karşısında evimizin penceresini bile açamaz duruma geldik. Yerel yöneticilerden bu soruna bir çözüm bulunmasını talep ediyoruz” şeklinde görüş belirttiler.

YIKIK-DÖKÜK BİNALAR TEHLİKE YARATIYOR

Şahinbey ilçesinin Delbes Mahallesi’nde gerçekleştirilen kamulaştırma ve yıkım çalışmaları nedeniyle kamulaştırma bedelini aldıktan sonra evini boşaltan vatandaşların geride bıraktıkları yıkık-dökük binalar geride kalan mahalle sakinleri için büyük tehlike yaratıyor. Bazı binalardan kopma noktasına gelen beton parçaları yoldan geçen vatandaşlar için büyük tehlike yaratıyor. Kamulaştırılan birçok evin kapı ve pencerelerini alabilmek için henüz yıkılmamış evlere girerek kapı ve pencerelerini söken geri dönüşüm çalışanları ise bu işten dolayı oldukça mutlu. Kamulaştırma alanında yıkılacak olan evlerin kapı- pencere ve beton demirini söken geri dönüşüm çalışanları bu işten kazanç sağlıyorlar.

ŞAHİNBEY İLÇESİNDE BU MAHALLELERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLATILACAK

Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemalgürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414 bin 27 hektar alanda kentsel dönüşüm projelerinin uygulanması hedefleniyor. Gaziantep kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi riskli bölgelerdeki binaların yenilenmesi için TOKİ ile yaptığı işbirliği projelerini arttırmayı amaçlıyor. 4 yıl içerisinde 50 bin konutun yapılması beklenen Gaziantep'te kentsel dönüşümün daha da hızlanması için kilit rol vatandaşlara düşüyor.

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
31.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin