Bu soruna çözüm bulun

Bu soruna çözüm bulun

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Görme engellilerin ulaşımının daha rahat ve güvenli olması için kaldırımlara çekilen sarı ve kabartmalı bantlar işgal altında. Pek çok yerde, belediyeler görme engelliler için sarı çizgi yapsa da, ya çizginin önüne elektrik direği dikiliyor, ya çizgiler ağaçların bulunduğu yerden geçiriliyor, ya da sarı bantlar belli bir noktadan sonra bitiyor.

Görme engelliler için yapılan sarı şeritler, kaygan ve tek şerit olduğu için zaman zaman engelliler arasında çarpışmalar da görülüyor. Bu nedenle, görme engelliler şeritlerin gidiş- geliş çift yönlü olmasını talep ediyor. Bir de bunlara, sarı şeritlerin ne işe yaradığı konusunda belediyelerin vatandaşları bilgilendirmemesi sorunu da eklenince, sarı şeritlerin üzerine masa sandalye atılıyor, ya da araba park ediliyor.

Yetkililer bu konuda şu uyarılarda bulundular;

“Kentimizde görme engelli vatandaşlarımız için hissedilebilir yaya yürüyüş yollarını yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Bu yollarda kullanılan sarı taşları da belediye şantiyemizde üretiyoruz. Ancak bu yolların gerektiği gibi kullanılabilmesi için halkımızın da bize destek olması, özel yolları kesintiye uğratacak şekilde engel koymamaları gerekiyor. Herkesten bu konuda hassasiyet bekliyoruz.”

AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
2.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin