Bülent Öztürk, "HEDEFİMİZE FAZLASIYLA ULAŞACAĞIZ"

Bülent Öztürk, "HEDEFİMİZE FAZLASIYLA ULAŞACAĞIZ"

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep’in 2017 yılında ortaya koyduğu 1 milyon turist hedefinde ilk 4 ayda yüzde 25’lik dilimin yakalandığını dile getirdi.

Öztürk, ilk 4 ayda Gaziantep’e 233 bin 861 yerli ve yabancı turistin konakladığını dile getirdi. Öztürk, turizm alanında yakalanacak olan ivmeyle birlikte kentte yeni konaklama tesisi yatırımlarının ise hızla sürdürüldüğüne dikkat çekti. Öztürk, yılsonuna kadar 1 milyon turist hedefinin tutturulacağını söyledi.

“HEDEFİMİZE FAZLASIYLA ULAŞACAĞIZ”

“Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı” kampanyası çerçevesinde bu yıl içerisinde 1 milyon turistin Gaziantep’e getirilmesinin planladığını dile getiren Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, kentin kültürel ve turizm alanında önemli adımlar attığını anlatarak, “Gaziantep kültürel ve sosyal açıdan bir dünya kenti durumunda. Geçmişi, tarihi ve kültürel zenginliği sadece Türkiye’de değil dünya genelinde önemli bir yer tutuyor. Bizler kentin kültürel ve turizm alanında daha da ileri seviyelere ulaşabilmesi adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalara Gaziantep Valiliğimiz ve yerel yönetimlerimizden tutun çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek veriyor. Gaziantep’e yılın ilk 4 ayında gelen yerli ve yabancı turistlerin arasından 233 bin 861 kişi konakladı. Bu rakamda gösteriyor ki hedef olarak belirlenen 1 milyon sayısını bizler yılsonuna kadar fazlasıyla aşacağız. Sadece ilk 4 ayda yurt dışı uçuşlu kentimize gelen turist sayısı 38 binin üzerinde. Yaşanan bu tablonun daha da güzelleşmesine yönelik önemli atılımlar gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR VE TURİZMİN BAŞKENTİ GAZİANTEP

Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin akına uğrayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, yoğunluk dolayısıyla konaklama tesisleri rezervasyonsuz müşteri kabul edemiyor. İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinin yanı sıra tarihin doğayla buluştuğu eşsiz güzellikteki kentlere ev sahipliği yapan bölge, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Artan ilgi dolayısıyla şehirlerdeki yıldızlı oteller başta olmak üzere çeşitli büyüklükteki konukevlerinin tamamı dolarken, ziyaretçiler bazen büyük ilçelerdeki konaklama tesislerine yönlendiriliyor. Gastronomi turizmiyle de dikkat çeken Gaziantep'te de ziyaretçi hareketliliği yaşanıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in geçen yıl başlattığı “Şimdi Gaziantep'e gelme zamanı" sloganı, kentteki turizm hareketliliğine katkı sağlamaya başladı. Son dönemlerde özellikle hafta sonlarında tur otobüslerinin fazlalığının dikkati çektiği kentte, Zeugma Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Elmacı Pazarı, Gaziantep Kalesi ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi gibi mekanlar sıklıkla ziyaret edilen bölgeler arasında yer alıyor. Restoranlarda da yoğunluğun olduğu kentteki otellerde rezervasyon yaptırmadan yer bulmak da pek mümkün olmuyor. UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'te, restoranlar da turistlerin ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Baklavanın başkenti Gaziantep'e gelen yerli ve yabancı turistler, eşsiz bir mutfak kültürüyle de karşı karşıya kalıyor. Izgara ve tatlı çeşitleri dışında 400'e yakın, kente özgü kazan yemeğini tatma fırsatı bulan ziyaretçiler, onlarca müzeyi ziyaret ederek kültürel bir yolculuğa da çıkabiliyor.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
6.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin