Bulgurun kilosu 4 lira oldu

Bulgurun kilosu 4 lira oldu

Gaziantep’te bakliyat ürünleri satan işletmeler Ramazan ayı boyunca büyük hareketlilik yaşadı. Bakliyat ürünlerine artan talep karşısında ise ürünlere önemli oranda zam geldi. Bulgur ve simitin kilosu 2,5 liradan 4 liraya yükseldi.

SATIŞLAR ARTTI ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Mübarek Ramazan ayla birlikte pirinç, kırmızı mercimek, kuru fasulye ve çorbalık çeşitlerinde canlılık yaşandı. Kuru bakliyat fiyatlarının geçen seneye oranla küçükte olsa biraz arttığını anlatan Osman Değirmenci satışların artacağına dikkat çekti.  Değirmenci, Ramazan sofrasının olmazsa olmazı mercimek çorbası olduğu için mercimek satışının mübarek ayda arttığını anlattı.  Değirmenci açıklamasında, “Ramazan ayıyla birlikte bakliyat satışlarında hareketlilik var. En çok tüketilen ürünler bulgur, simit, pirinç, kuru fasulye ve mercimek oluyor. Tabi buda sezonuna, havaların sıcaklığına soğukluğuna göre de değişebiliyor. Bakliyat fiyatlarına baktığımızda ise çokta yüksek değil geçen seneyle aynı. Mesela, simit 4 TL, bulgur 4 TL, pirinç 8 TL, nohut 6 TL, Fasulye 8 TL, Mercimek ise 8 TL” dedi.       

RAMAZAN KUMANYASINA TALEP BU YIL AZ OLDU

Fiyatların geçen seneyle aynı olmasına rağmen Ramazan kumanyasına talebin çok az olduğunu söyleyen Değirmenci, “Ramazan paketi için bu yıl çok bir talep olmadı. Geçen yıl bu sezonda siparişleri gelmeye başlamıştı. Ramazan paketi yaptırmak isteyenler geçtiğimiz yıllarda Ramazandan 1 hafta önce kumanya yaptırır fakirlerin ilk sahur ve iftar sofralarına yetişmesini sağlardı. Ama şimdi diğer esnaf arkadaşlarla konuştuğumuzda genel olarak piyasanın durgun olduğunu söylüyorlar. Fiyatlara baktığımızda fiyatlarda şimdilik çok bir artış yok. En düşük Ramazan paketinin fiyatı ortalama 70 TL tutuyor. En yüksek Ramazan paketi ise 200 TL’yi buluyor. Ramazan paketinin içerisinde mutlaka olması gereken şeker, pirinç, yağ ve makarna. Böyle bir paketi 5 kilogramdan hesaplarsak 70 TL tutar. Paketin içerisindeki ürünlerin çeşitliliği ve kilogramı artarsa fiyatta artar” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
7.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin