Büyükşehir’den kadına yönelik şiddeti önleme eğitimi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Adam Akıllı Projesi” kapsamında...
Büyükşehir’den kadına yönelik şiddeti önleme eğitimi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Adam Akıllı Projesi” kapsamında erkeklere yönelik verilen “şiddet” eğitimi tamamlandı.

Son yıllarda Türkiye’nin en önemli sorunu olarak öne çıkan şiddet olaylarını en aza indirmek için çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, projeyle, toplumun geleceğini şekillendirmede önemli role sahip kadınların uğradığı şiddetin toplumda önlenebilir bir sorun olduğuna dikkat çekmeyi hedefledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle başlatılan “Adam akıllı” kampanyası için Almanya Aile Bakanlığına bağlı Hannover Belediyesi Aile ve Gençlik Dairesi uzmanlarından ve Hannover Erkekler Bürosu eğitmeni Gül Anna Minci, uzun yıllar Almanya’da uygulanan erkek eğitimi programını Gaziantep’te uygulamasını yaptı.

Program çerçevesinde Minci, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğündeki mesleki eğiticilere, şiddetin tanımını, fiziksel ve psikolojik şiddet, baskı, taciz  ve kadına yönelik şiddet konuları hakkında eğitim verdi.

BİN ERKEK ŞİDDET EĞİTİMİNDEN FAYDALANDI

Proje çerçevesinde mesleki eğiticiler tarafından haftada bir gün 09.00-17.00 saatleri arasında erkeklere şiddet anlatıldı. Bu kapsamda belediye bünyesinde çalışan 1000 erkek personel sertifikalı eğitimden faydalandı.

Öte yandan tamamlanan proje kapsamında ayrıca, bir alışveriş merkezindeki eğitimlerde, erkeklere şiddetin tanımı, çeşitleri, yaşamda nelere yol açacağı, öfke anında nelerin yapılabileceği gibi bir çok konu anlatıldı. Eğitimin sonunda ise katılımcılara sertifika verildi.Projeyle kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığı artırmak ve el ele şiddetsiz bir toplum oluşturulması amaçlandı.

YAŞAM
Haber Merkezi
16.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin