BÜYÜKŞEHİR’E REKOR DAVA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aleyhine 2012 yılından bu yana toplamda 2 bin 327 dava açıldı
BÜYÜKŞEHİR’E REKOR DAVA

Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılı faaliyet raporunu görüştü. Görüşmeler öncesinde söz alan CHP’li Üye Mehmet Sucu, 2012 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi aleyhine binlerce dava açıldığını dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi ile GASKİ’nin genel borç tutarının 2 milyar 321 milyon lira olduğunu anlatan Sucu’ya cevap Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Osman Toprak’tan geldi. Toprak, “Önceki dönem CHP’li belediye başkanının Kartalkaya Barajından kaynaklı borcun faiz oranını bile bugün kendilerinin ödediğini dile getirdi.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ GERÇEKTEN BORÇLU MU?

Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Mehmet Sucu, 2017 yılı faaliyet raporu görüşmelerinden dolayı gurubu adına söz aldı. 2017 yılı faaliyet raporunda geçmişe ilişkin hiçbir rakamın yer almadığına dikkat çeken Sucu, 2012 yılından bu yana belediye aleyhine açılan dava sayısının 2 bin 327 olduğunu dile getirdi. Meclis görüşmelerinde imar tadilatlarının sıkça görüşüldüğünü ve kendilerinin doğru olmayan imar tadilatlarına karşı çıktıklarını anlatan Sucu, “Biz doğru olmayan şeye karşı çıktığımızda çoğunluğunuza güvenerek o maddeyi geçiriyorsunuz. Sonunda yanlış mahkemeden dönüyor ve bizim dediğimize geliyorsunuz. Bakın belediye şirketlerinin 54 milyon lira borcu olduğunu görüyoruz. En önemlisi belediye ve GASKİ’nin toplam borç tutarının 2 milyar 321 milyon lira olduğunu görüyoruz. Bakın yakın zamanda Metro alanında yanlış imar plan tadilatlarından dolayı bugün arsa satan ve alan kişiler soluğu yargıda alıyorlar. Yanlış yapıldığı zaman vatandaşlar veya o karara karşı çıkan kurumlar direk yargıya başvurarak haklarını arıyorlar. Bu nedenle imar plan tadilatlarında yanlış yapmamamız lazım” dedi.

“SAM CEZA ÇEKMEYE DEVAM MI EDECEK”

CHP’li üye Sucu, kentte birçok bölgenin imara açıldığını ama Sam Mahallesi’nin henüz imara açılmamasıyla ilgili olarak, “Sayın başkan kentin birçok bölgesi imara açıldı ama Sam Mahallesini halen imara açmıyorsunuz. Yani Sam Mahallesi ceza çekmeye devam edecek durum bunu gösteriyor” dedi. Sucu’nun bu sözleri üzerine söz alan Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Osman Toprak, Sam Bölgesinde planlama yapıldığını fakat planlama karşısında yargıya gidildiğini dile getirdi. Toprak konuya ilişkin açıklamasında, “Mehmet Sucu bey tabi muhalefet üyesi olduğu için bu şekilde konuşması normal. Bizim sorulan sorulardan bir tanesine bile cevap verememe gibi bir durumumuz söz konusu değil. CHP döneminden Kartalkaya Barajıyla ilgili borcun halen faizi ve borcu ödeniyor. Biz bunlara rağmen bile hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Diğer yandan kentin hemen hemen her tarafında projeler ortaya konuyor. Mesela eski Nizip Caddesi’nde kamulaştırma çalışmalarımız sürüyor. Burada yer alan işyeri sahibi olsun kiracı olsun tamamı için büyük bir alanı sanayi adası haline getirdik. Diğer yandan değişik meslek kollarımızı da yeni kurulacak olan sanayi alanlarına taşıyacağız” diye konuştu.

“TRAFİK SORUNUNU KABUL EDİYORUZ”

Gaziantep’te yaşanan trafik sorununu kabul ettiklerini anlatan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, “Bizim yaptıklarımızın yanında kentte bir trafik sorunu yaşandığını kabul ediyoruz ve bu sorunun giderilmesine yönelik olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Muhalefet temsilcisi Mehmet Sucu sanki başka bir belediyenin faaliyet raporunu okuyup buraya gelmiş gibi. Ortaya koyduğu eleştirilere konu açıklamaların sağını solunu okumuş olsaydı yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin tamamını görürdü. Mesela Metro alanında davalar açıldığını dile getiriyor. Mehmet Sucu arkadaşımız o bölgede uygulama planların halen devam ettiğini ve her hangi bir sorun olmadığını bilmelidir” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
13.04.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin