Çalışmalar aralıksız bir şekilde sürüyor

Gaziantep'in simgelerinden 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip Gaziantep Kalesi'nde...
Çalışmalar aralıksız bir şekilde sürüyor

Gaziantep'in simgelerinden 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip Gaziantep Kalesi'nde restorasyon çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor.

İpek Yolu üzerindeki, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Gaziantep'in önemli tarihi mekanları arasında yer alan Gaziantep Kalesi'nin gelecek nesillere aktarılması için 1 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. İşçilerin bellerine bağladıkları iplerle yamaçtan aşağı doğru sarkarak geotekstil keçe sistemini toprağın altına yerleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla kalenin daha yeşil görünmesi sağlanacak.

Gaziantep Valiliğinin desteğiyle restorasyon işlemlerinin sürdüğünü belirten yetkililer, yürütülen çalışmalarla kalenin altında yer alan mağaraların, çevresindeki hendeklerin de ortaya çıkarılacağını aktardılar. Çalışmalar kapsamında kaledeki yeşil alanının da eskiye oranla daha çok olacağına dikkati çeken yetkililer, restorasyonun ardından kalenin turistleri daha çok cezbedeceğini kaydetti. Yetkililer, “Kaleleri yaşayan varlık olarak görüyoruz. Zaman zaman restorasyon ihtiyacı çıkıyor. 2012 yılında yoğun yağmur alması nedeniyle, kaleye geçiş kulesinden biri yıkıldı. Bir süre turist giremedi. Ardından hızlı bir çalışmayla restore ederek, kaleye tekrar geçişi sağladık. Bu proje yürütülürken, koordinatörün de tavsiyesi üzerine diğer yerlerde de sağlamlaştırma yapılması gerektiğine karar verdik” diye konuştular.

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
16.03.2017
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin