Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor

Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor

Gaziantep'in simgelerinden 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip Gaziantep Kalesi'nde restorasyon çalışmaları sürüyor. Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, çalışmaların kısa sürede tamamlanması için yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduklarını söyledi.

TOPRAĞIN KORUNMASI AMAÇLANIYOR

İpek Yolu üzerindeki Gaziantep'in önemli tarihi mekanları arasında yer alan Gaziantep Kalesi'nin gelecek nesillere aktarılması için bir süre önce başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. İşçilerin bellerine bağladıkları iplerle yamaçtan aşağı doğru sarkarak "geotekstil keçe" sistemini toprağın altına yerleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla kalenin daha yeşil görünmesi sağlanacak. Ayrıca sistem sayesinde yamaçlardaki toprağın kayması, yağmur sularının da kayalara ulaşarak kaledeki yıpranmaların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

“BURAM BURAM TARİH KOKUYOR”

Başlayan çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep Kalesi'nin kentin göz bebeği olduğunu söyledi. Kentin tam ortasında bulunan kalenin buram buram tarih koktuğunu vurgulayan Öztürk, “Kaleleri yaşayan varlık olarak görüyoruz. Zaman zaman restorasyon ihtiyacı çıkıyor. 2012 yılında yoğun yağmur alması nedeniyle, kaleye geçiş kulesinden biri yıkıldı. Bir süre turist giremedi. Ardından hızlı bir çalışmayla restore ederek, kaleye tekrar geçişi sağladık. Bu proje yürütülürken, koordinatörün de tavsiyesi üzerine diğer yerlerde de sağlamlaştırma yapılması gerektiğine karar verdik” şeklinde görüş belirtti.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.02.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin