Cep telefonlarına yenik düştüler

Cep telefonlarına yenik düştüler

Gaziantep’in en önemli fotoğraf makinesi ve yan aksesuarları satıcısı Salih Solak, dijital fotoğraf makinelerinin ardından artık en kötü cep telefonunun bile yüksek çözünürlükte fotoğraf çektiğine dikkat çekti.

Salih Solak açıklamasında, “Cep telefonu üreticileri ise rekabet güçlerinden emin. Akıllı telefonların kamera yönünden kendilerini oldukça geliştirmeleri fotoğraf makinesi üreticilerini zora soktu. Artık 8-10 MP çözünürlüklü fotoğraf özelliğini, cep telefonlarında yaygın olarak bulmak mümkün. Ayrıca HD video çekme özelliği de akılı cep telefonlarını cazip kılıyor. Yüksek çözünürlük özellikli ve anında sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıma olanak sunan akıllı cep telefonlarının bir bir piyasa sürülmesi, telefondan çekim yapanların artmasına ve fotoğraf makinelerinin devre dışında kalmasına yol açtı. Buna rağmen kaliteli fotoğraf çekimlerinde Gaziantepliler kaliteli fotoğraf makinelerini tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.
40 yıllık fotoğraf makinesi satıcılığı yapan Salih Solak, fotoğrafçılığın yok olmadığını sadece kabuk değiştirdiğini söyledi. Solak, “Fotoğraf paylaşım sitelerine, günlük 2 milyondan fazla fotoğraf yüklenmekte, fotoğrafçılığa yeni başlayan, eğitimli, genç arkadaşların sayısını her geçen gün artmaktadır. Bu örneklerden de anlayabileceğimiz gibi mesleğimiz yok olmuyor sadece kabuk değiştiriyor. Bu değişim sürecinde, bizlere düşen görev ise kendimizi geliştirmektir. İnternetten, sosyal medyadan ve fotoğrafçılık üzerine eğitim almaktan, bilgi paylaşmaktan kaçındığımız sürece asla kendimizi geliştiremeyiz” dedi.

Solak açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Her fotoğraf bir sanat eseri olamayacağına göre, her fotoğrafçı da bir sanatçı değildir. Çektiğimiz fotoğraflar bir şekilde birilerinin evinde, iş yerinde yaşayacak, geleceğe taşınacaktır. Gelecekte, bizlerin çektikleri fotoğrafların doğru eleştiriler alabilmesi için, yenilikleri takipten ve kendimizi sürekli geliştirmekten asla vazgeçmemeliyiz. Yenilenmek ise, bir önce yaptığımız işin üzerine daha fazlasını koyabildiğimiz sürece ya da, bir önceki yaptığımızı tamamen altüst ettiğimiz sürece gerçekleşecektir. Bazen, herkes yaptığı işten pişmanlık duyar, vazgeçmek ister. Ancak yaşadığınız hayat ile mesleğiniz arasında güzel bir bağ kurar, tutku ile çalışırsanız hayatınız daha zevkli bir hal alacaktır.”

GÜNDEM
Bülent Öner
19.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin